Komunikat Sekcji 26.03.20

W imieniu Prezydium Międzyregionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” w Gdańsku informuję, że:

1. Otrzymaliśmy odpowiedź z Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” na nasz list z ws. zapłaty nauczycielom za godziny ponadwymiarowe i problemu zgłaszania tzw. gotowości do pracy. Treść listu oraz odpowiedź prawna sformułowana przez p. mecenasa Tomasza Gryczana została wysłana do członków Rady Sekcji Gdańskiej.
  2. Opinia prawna, dotycząca wypłaty wynagrodzenia nauczycieli i pracowników administracji i obsługi za czas niewykonywania pracy w szkołach z powodu epidemii koronawirusa znajduje się też na stronie Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”: www.solidarnosc.org.pl/oswiata/
  3. Załączamy stanowisko „S” oświatowej w Gdańsku, jest też na stronie www.solidarnosc.pomorze.pl, dotyczące oceny sytuacji po wprowadzeniu dwóch rozporządzeń MEN z 20 marca 2020 r. Mówiąc krótko, po wdrożeniu nauczania on-line. Polecamy uwadze – w jego redakcji uczestniczyli także członkowie Prezydium Sekcji Gdańskiej. Sytuacje dla nauczycieli bywają bardzo trudne, nowe obligatoryjne metody zdalnego nauczania bardzo czasochłonne.
  4. Przekazaliśmy członkom Rady Sekcji uwagi prawne oraz przykłady opinii związkowych związanych z opiniowaniem projektów organizacji pracy szkół na rok szkolny 2020/2021.
  5. Przeprowadzamy konsultacje telefoniczne, mailowe dotyczące problemów związanych najczęściej z epidemią koronawirusa, pracą szkół, wymaganiami dyrektorów itp.

W imieniu Prezydium Sekcji,
W. Książek