Komunikat nr 2 Sztabu Protestacyjnego Międzyregionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” z siedzibą w Gdańsku

14. 10. 2021 r.

W imieniu Sztabu Protestacyjnego Międzyregionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” w Gdańsku informuję, że odbyła się konferencja prasowa połączona z odsłonięciem banneru na budynku „S” – z udziałem Dominiki Korzeniowskiej-Gudyn – przewodniczącej Regionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” w Słupsku oraz Członków Prezydium Sekcji Gdańskiej  (treść baneru – postulaty – w załączeniu). Dokumentacja zdjęciowa z konferencji, omówienie, znajdują się tutaj…>>

Przekazaliśmy też m. in.:

• Informację o OFLAGOWANIU szkół od 14 października br. do odwołania (kolejne przedłożenie propozycji MEiN ma nastąpić 22 października br.).
  • Pisma do Wojewody Pomorskiego oraz Zarządu Wojewódzkiego Prawa i Sprawiedliwości.
  • Treść listu Piotra Dudy – przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” do premiera Mateusza Morawieckiego,
  • Plakat nt. propozycji MEiN, dotyczących zmian wynagrodzeń i akcji protestacyjnej Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” –  „Stop kłamstwu i manipulacji władzy”.

Link do wywiadu z Bożeną Brauer – przewodniczącą „S” oświatowej w Gdańsku nt. sytuacji protestacyjnej:

W imieniu Sztabu Protestacyjnego,
Wojciech Książek, przewodniczący Sekcji Gdańskiej

Pismo do dyrektorów szkół i placówek oświatowych

Państwo Dyrektorzy szkół i placówek oświatowych w województwie pomorskim

Szanowni Państwo Dyrektorzy,

Prezydium Międzyregionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” z siedzibą w Gdańsku, w związku z prowadzoną ogólnopolską akcją protestacyjną uchwaloną przez Krajową Sekcję Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” powołującą Sztab Protestacyjny, zwraca się o wyrażenie zgody na oflagowanie szkół i placówek oświatowych w województwie pomorskim od 14 października br. do odwołania. Przypominamy, że domagamy się::

• realnych podwyżek płac w oświacie
  • zwiększenia nakładów na oświatę
  • zapewnienia corocznej waloryzacji wynagrodzeń w oparciu o przeciętne wynagrodzenie w gospodarce
  • podniesienia rangi zawodu nauczyciela

sprzeciwiamy się:

• zwiększeniu czasu pracy nauczyciela – do ponad 50 godzin tygodniowo
  • nowej formule „godzin karcianych” – dostępność nauczyciela w szkole przez dodatkowe 8 godzin tygodniowo bez wynagrodzenia
  • manipulowaniu informacją o podwyżkach – bez podwyżek
  • pozorowanemu dialogowi z NSZZ „Solidarność”

Liczymy na zrozumienie dla podejmowanych przez nas działań.

(Podstawa prawna: Ustawa o związkach zawodowych, Ustawa o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, Statut NSZZ „Solidarność”).

W imieniu Sekcji:

Wojciech Książek, (przewodniczący Sekcji Gdańskiej

Do wiadomości:

• Kuratorium Oświaty w Gdańsku,
  • Organy prowadzące szkoły i placówki oświatowe.

Pismo do parlamentarzystów

Zarząd Wojewódzki Prawa i Sprawiedliwości oraz Parlamentarzyści tego ugrupowania z województwa pomorskiego

Szanowni Państwo,

W imieniu Międzyregionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” w Gdańsku oraz Regionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” w Słupsku informujemy o powołaniu Sztabu Protestacyjnego, w skład którego wchodzą przewodniczący KM/KZ i członkowie Prezydium Rady obu Sekcji. Jest to realizacja postanowienia Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”.

Jak piszemy w uzasadnieniu uchwały: Głównymi przyczynami powołania Sztabu jest negatywnie oceniany projekt zmian statusu zawodowego nauczycieli, przedstawiony przez Ministerstwo Edukacji i Nauki 21 września br., a także brak realizacji Porozumienia NSZZ „Solidarność” z Rządem RP z 7 kwietnia 2019 r.. W dokumencie podane są też konkretne przyczyny protestu.

Kierujemy to pismo do Państwa apelując, aby Rząd RP wycofał się z projektów, podjął realny dialog ze strukturami Związku. Zgłaszamy także gotowość spotkania w celu omówienia sytuacji w oświacie.

W imieniu Sekcji,

Dominika Korzeniowska-Gudyn, przewodnicząca Sekcji Słupskiej

Do wiadomości:

• Wojewoda Pomorski,
  • Pomorski Kurator Oświaty,
  • Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego w Gdańsku,
  • Zarządy Wojewódzkie Partii (reprezentowane w Parlamencie) z siedzibą w Gdańsku.

Pismo do wojewody pomorskiego

Pan Dariusz Drelich, Wojewoda Pomorski

Pani Małgorzata Bielang, Pomorski Kurator Oświaty

Szanowni Państwo,

W imieniu Międzyregionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” w Gdańsku oraz Regionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” w Słupsku informujemy o powołaniu Sztabu Protestacyjnego, w skład którego wchodzą przewodniczący KM/KZ i członkowie Prezydium Rady obu Sekcji. Jest to realizacja postanowienia Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”.

Kierujemy to pismo do Państwa apelując, aby Rząd RP wycofał się z projektów, podjął realny dialog ze strukturami Związku. Wnosimy także o pilne wyznaczenie terminu spotkania w celu omówienia sytuacji w oświacie.

W imieniu Sekcji,

Dominika Korzeniowska-Gudyn, przewodnicząca Sekcji Słupskiej