Apel o wolontariat. Potrzeba dyżurów – punkt recepcyjny dla uchodźców z Ukrainy

Do: Członkowie Rady Sekcji Gdańskiej Przewodniczący KZ/KM, a za ich pośrednictwem członkowie organizacji związkowych wchodzących w skład Międzyregionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” z siedzibą w Gdańsku

Koleżanki i Koledzy,

Zwracam się z apelem o zgłaszanie osób chętnych do pełnienia dyżuru w siedzibie „Solidarności” w Gdańsku (ul. Wały Piastowskie 24). Przypominam, że od 11 marca 2022 r. został tu otwarty punkt recepcyjny dla uchodźców z Ukrainy, kobiet i dzieci. Przygotowano 48 łóżek w Sali Akwen i Sali Balkonowej. Z założenia są to pobyty krótkie, maksymalnie 1-2 dniowe. W realizacji tego zadania współpracujemy z głównym organizatorem – Urzędem Wojewódzkim oraz Caritasem. Z uwagi na specyfikę ważne są zgłoszenia kobiet (mężczyźni mogą pomóc poza wejściem na same sale).

Zaplanowaliśmy dyżury w godz. 8.00 – 16.00, 16.00 – 24.00 i 0.00 – 8.00 z weekendami włącznie. Prosimy o zgłaszanie woli takiej pracy wolontariackiej, najlepiej mailowo na adres sekretariatu ZRG: prezydium@solidarnosc.gda.pl lub tel. 58 308 43-52, podając imię i nazwisko, KM/KZ, koniecznie nr telefonu oraz czas, kiedy będziecie Państwo mogli pełnić taki dyżur. Można też zgłaszać bezpośrednio do koordynatora Romana Kuzimskiego, mail: r.kuzimski@solidarnosc.gda.pl  , z którym można ustalić konkretną datę dyżuru.

Do tej pory pełnią je głównie członkowie Prezydium i pracownicy biura ZR, czasami wolontariusze z Caritasu. Co niezwykle ważne, już dwa razy dyżury podczas weekendów (łącznie 7 podwójnych obsad x 2 weekendy) obejmowały osoby z „Solidarności” oświatowej w Gdańsku (przewod. B. Brauer). Dyżury miały już też koleżanki z Przywidza i Tczewa. Podziękowania, bo stanowi to duże wsparcie. Widać, że wojna a więc i wyjazdy rodzin z Ukrainy, będą trwać dłużej. Stąd apel o więcej zgłoszeń, dyżurów także do innych KZ/KM.

Dodam, że coraz więcej dyżurów podejmują te same osoby z Prezydium ZRG. W połączeniu z codzienną działalnością związkową to może być pewnym utrudnieniem, także dla zdrowia. Stąd ten apel o zgłoszenia. Potrzebne są tu solidarne działania nas wszystkich identyfikujących się z wartościami tej przez duże i małe „S”. Tym bardziej w okresie Postu ale i w czasie Świąt Wielkanocnych i pewnie dalej, bo końca tej okrutnej wojny nie widać.

Z poważaniem,

Wojciech Książek, przewodniczący Sekcji)

Ps. Oczywiście aktualny jest też Apel o wpłaty. W tym celu utworzyliśmy konto: 34 1160 2202 0000 0000 6189 1527 – Bank Millennium SA. Wpłat należy dokonywać z dopiskiem: „POMOC UKRAINIE” (i ew. dopiskiem, kto wpłaca).

Gdańsk, 7 kwietnia 2022 r.