Akcja Niepodległość stowarzyszenia „Strzebielinek”

Stowarzyszenie Strzebielinek inauguruje cykl spotkań, wykładów i wystaw zorganizowanych dla uczczenia setnej rocznicy odzyskania Niepodległości. Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objął wojewoda pomorski Dariusz Drelich.

Program

20 września 2018 – Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni

Godz. 12 – wystawa broni palnej używanej podczas walk o Westerplatte z kolekcji Tomasza Ługiewicza. Prezentacja unikalnego karabinu wz.1938 M (Maroszek).

Godz. 17 – wykład dr. Andrzeja Drzycimskego o obronie Westerplatte i wykład Tomasza Ługiewicza o broni palnej używanej podczas walk o Westerplatte.

27 września 2018 – Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Godz. 12 – wystawa broni palnej używanej przez Żołnierzy Wyklętych z kolekcji Tomasza Ługiewicza. Prezentacja unikalnego karabinu wz.1938 M (Maroszek).

Godz. 17 – wykład Leszka Żebrowskiego o Żołnierzach Wyklętych i wykład Tomasza Ługiewicza o broni palnej używanej przez Żołnierzy Wyklętych.

25 pażdziernika 2018 – Filharmonia Kaszubska w Wejherowie

Godz. 12 – wystawa broni palnej używanej podczas walk o Westerplatte z kolekcji Tomasza Ługiewicza. Prezentacja unikalnego karabinu wz.1938 M (Maroszek).

Godz. 17 – wykłady pod wspólnym tytułem „Od Westerplatte do Piaśnicy” (dr. Andrzej Drzycimski: „Westerplatte”, Teresa Patsidis: „Piaśnica”, Tomasz Ługiewicz: „Broń Drugiej Wojny Światowej”.

9 listopada 2018 – Centrum Kultury, Sportu, Turystyki w Gniewinie

Godz.12 – wystawa broni palnej używanej podczas walk o Westerplatte z kolekcji Tomasza Ługiewicza. Prezentacja unikalnego karabinu wz.1938 M (Maroszek).

Godz.17 – wykład dr. Andrzeja Drzycimskego o obronie Westerplatte i wykład Tomasza Ługiewicza o broni palnej używanej podczas walk o Westerplatte.

Zaproszeni Goście
– dr Andrzej Drzycimski – historyk, dziennikarz i autor książek o Westerplatte
– Leszek Żebrowski – badacz i popularyzator dziejów Żołnierzy Wyklętych
– Teresa Patsidis – dyrektor Muzeum Piaśnickiego w Wejherowie
– Tomasz Ługiewicz – właściciel jednej z największych w Polsce kolekcji broni z okresu Drugiej Wojny Światowej.

Wybrane egzemplarze z kolekcji Tomasza Ługiewicza posłużą jako ilustracja wykładów. Na wystawach prezentowana będzie również broń z kolekcji Romana Bieleckiego, Krzysztofa Gąsiora oraz Jędrzeja i Aleksandry Słupeckich.

Organizator: Stowarzyszenie Strzebielinek, ul. Lutniowa 40, 80-298 Gdańsk, www.Strzebielinek.pl, tel.: 515 228 787 (Jan Skiba), e-mail: Strzebielinek@gmail.com (Roman Bielecki i Krzysztof Gąsior). Konto Bankowe: BGŻ BNP Paribas: 34160014621819051170000001.

Stowarzyszenie Strzebielinek skupia nie tylko byłych internowanych i ich potomków, ale również tych wszystkich, którzy „utożsamiają się z tradycjami walki o wolność, solidarność i niepodległość Narodu Polskiego” (według statutu). Celem Stowarzyszenia jest inspirowanie i propagowanie polskiego patriotyzmu, prowadzenie działań i akcji o charakterze patriotycznym i narodowym, oraz promowanie walki Narodu Polskiego o wolność, solidarność i niepodległość. Stowarzyszenie Strzebielinek konsekwentnie forsuje formułę organizacji otwartej na wszystkich, funkcjonującą ponad bieżącymi podziałami politycznymi.

Partnerzy i współorganizatorzy: NSZZ „Solidarność” Region Gdański, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, Muzeum Piaśnickie w Wejherowie, Filharmonia Kaszubska w Wejherowie, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku, Prezydent Miasta Wejherowo, Gmina Gniewino, PKS Gdynia S.A. i Tomasz Ługiewicz.

Informacje o kolejnych spotkaniach, wykładach i wystawach zorganizowanych w ramach cyklu Akcja Niepodległość przez Stowarzyszenie Strzebielinek można będzie znaleźć na portalu www.strzebielinek.pl.

Zarząd Stowarzyszenia Strzebielinek

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej