Chcą sanitarnych przerw technologiczych

Rozmowa z Adamem Piotrowskim, społecznym inspektorem pracy i przewodniczącym Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w DCT Gdańsk SA

– Niedawno pod biurem zarządu terminalu odbyła się pikieta. Jednym z postulatów było zapewnienie bezpiecznych warunków pracy. Z jakimi zagrożeniami się państwo mierzą?

 – Przede wszystkim chodziło o koronawirusa, ponieważ załoga, pracując na różnych zmianach, miesza się. Nie jesteśmy rozdzielani, a pracodawca nie zwraca obecnie specjalnej uwagi na ten kłopot. Jeszcze wiosną w DCT Gdańsk funkcjonowały tzw. sanitarne przerwy technologiczne, ale zostały one zniesione w pierwszej połowie lipca.

– Interweniował pan w tej sprawie nie tylko jako związkowiec, ale także jako społeczny inspektor pracy…

– Po pierwsze skontaktowałem się z pracodawcą. Jako że wystąpiły u nas przypadki zarażenia koronawirusem poprosiłem o informację o kogo chodzi. Dzięki temu można byłoby podjąć kolejne kroki i wytypować osoby mogące mieć styczność z zarażonymi. Pracodawca odmówił zasłaniając się przepisami związanymi z ochroną danych osobowych. W tej sytuacji jako społeczny inspektor pracy dokonałem wpisu do naszej zakładowej księgi, ale pracodawca podtrzymał swoje zdanie i informacji nie udzielił.

– Co można zrobić, żeby praca w DTC Gdańsk odbywała się w bezpieczniejszych warunkach?

– Najważniejsze to rozdzielić pracowników. Można stworzyć dodatkowe pomieszczenia socjalne, wyznaczyć oddzielnie wejścia oraz wyjścia z zakładu pracy, aby jak najmniejsza liczba osób miała ze sobą styczność. Zapewnienie bezpieczeństwa to również profesjonalnie wykonana dezynfekcja pomieszczeń socjalnych, czyli coś więcej niż przetarcie powierzchni ścierką. Znaczenie ma oczyszczanie sprzętu, w tym przycisków, z których korzystają poszczególni operatorzy. Ważne są oczywiście także m.in. maseczki. Na bezpieczeństwo wszystkich wpływa odpowiedzialne zachowanie pracowników nie tylko w czasie pracy, ale i poza zakładem.

(TM)

Region Gdański NSZZ „Solidarność”

Projekt otrzymał dofinansowanie z Norwegii poprzez Fundusze Norweskie 2014-2021, w ramach programu „Dialog społeczny – godna praca”.

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej