Na czym polega program profilaktyczny Państwowej Inspekcji Pracy ,,Bezpiecznie w szkole’’?

Państwowa Inspekcja Pracy dba o bezpieczeństwo pracy nauczycieli w szkole. Z dniem 1 września 2020 r. ruszył program profilaktyczny PIP „Bezpieczeństwo w szkole”, którego celem jest popularyzacja wymagań prawnych oraz dobrych praktyk w zakresie działań polegających na zapobieganiu i redukcji zagrożeń w szkołach oraz placówkach oświatowych, ze szczególnym uwzględnieniem ochrony zdrowia w czasie pandemii. Działania inspektorów pracy mają mieć zasięg ogólnopolski.

Program rozpocznie wysyłka do dyrektorów szkół i placówek oświatowych listu intencyjnego, w którym znajdą się główne założenia przedsięwzięcia oraz zaproszenie do udziału w nim, w tym do skorzystania z bezpłatnych szkoleń PIP. Kolejnym etapem programu będą indywidualne szkolenia prowadzone przez inspektorów pracy w szkołach, realizowane w uzgodnieniu z dyrekcją placówek. W trakcie szkoleń upowszechniane będą zagadnienia bezpieczeństwa i higieny pracy, w tym związane z dokonaniem prawidłowej oceny ryzyka zawodowego oraz jej aktualizacją m.in. w związku z pojawieniem się nowych czynników ryzyka. Wparciem tych działań będzie doradztwo PIP w zakresie bezpiecznych warunków pracy, uzupełnione dystrybucją tematycznych plakatów, prezentujących dobre praktyki i rozwiązania antykowidowe.

Zakłada się, że Państwowa Inspekcja Pracy zapewni w każdym województwie wsparcie profilaktyczne około sześćdziesięciu placówkom szkolnym w ciągu tygodnia.

Realizacja programu profilaktycznego w szkołach uwzględniać ma ponadto wymianę informacji ze służbami sanitarnymi w zakresie nieprawidłowości dotyczących zagadnień leżących w kompetencjach Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Źródło: https://kadry.infor.pl/wiadomosci/4670923,Program-profilaktyczny-PIP-Bezpiecznie-w-szkole.html