Kto wydaje orzeczenie o rozpoznaniu choroby zawodowej?
Prawo do wydania orzeczenie lekarskiego o rozpoznaniu choroby zawodowej j wydaje lekarz właściwy do orzekania o rozpoznaniu choroby zawodowej.
Po dokonaniu zgłoszenia podejrzenia wystąpienia choroby zawodowej może zostać wydane orzeczenie lekarskie o:
- rozpoznaniu choroby zawodowej,
- braku podstaw o rozpoznaniu choroby zawodowej.
Orzeczenie lekarz wydaje na podstawie:
- wyników przeprowadzonych badań lekarskich,
- wyników przeprowadzonych pomocniczych badań lekarskich,
- dokumentacji medycznej pracownika,
- dokumentacji przebiegu zatrudnienia,
- oceny narażenia zawodowego.
Nie zawsze lekarz orzekający o rozpoznaniu choroby zawodowej ma dostateczną ilość informacjo potrzebnych do wydania orzeczenia. W związku z tym ma prawo wystąpić o uzupełnienie informacji do:
- pracodawcy – informacji o przebiegu oraz organizacji pracy zawodowej pracownika, w tym informacji o pracy w godzinach nadliczbowych, narażeniu zawodowym, stosowaniu przez pracownika środków ochrony indywidualnej, przekazanie próbki substancji, w ilości niezbędnej do przeprowadzenia badań diagnostycznych.
- lekarza sprawującego profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikiem – zakresie udostępnienia dokumentacji medycznej pracownika wraz z wynikami przeprowadzonych badań profilaktycznych,
lekarza ubezpieczenia zdrowotnego lub innego lekarza prowadzącego leczenie tego pracownika,
- właściwego państwowego inspektora sanitarnego – w zakresie oceny narażenia zawodowego,
- pracownika – w zakresie uzupełnienia wywiadu zawodowego.
Orzeczenie lekarskie o rozpoznaniu choroby zawodowej lub o braku podstaw do rozpoznania choroby zawodowej przesyłane jest właściwemu państwowemu inspektorowi sanitarnemu, zainteresowanemu pracownikowi, osobie zgłaszającej podejrzenie choroby zawodowej.
Jeżeli pracownik nie zgadza się z treścią orzeczenia lekarskiego o rozpoznaniu choroby zawodowej lub o braku podstaw do rozpoznania choroby zawodowej, możliwe jest postępowanie odwoławcze.