Kiedy pracownik może ponieść konsekwencje za nieprzestrzeganie zasad BHP?
Przepisy jednoznacznie określają, że pracodawca jest odpowiedzialny za zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunku w zakładzie pracy. Pracownicy z kolei są zobowiązanie są do przestrzegania przepisów w tym zakresie zarówno ogólnych jak i tych dotyczących konkretnego miejsca pracy.
Przepisy prawa pracy określają zakres odpowiedzialności pracownika. Teoretycznie jest w tym zakresie ograniczony, jednak przepisy są dosyć ogólne i dają sporą swobodę interpretacji. Zgodnie z Kodeksem pracy kary mogą wynikać z:
- nieprzestrzegania przez pracownika ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy,
- nieprzestrzegania przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy,
- nieprzestrzegania przepisów przeciwpożarowych,
- nieprzestrzegania przyjętego sposobu potwierdzania przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy,
- stawienie się do pracy w stanie nietrzeźwości lub spożywanie alkoholu w czasie pracy.
Wymienione przepisy odnoszą się do pracowników zatrudnionych na umowę o pracę. Nie oznacza to jednak, że pracownik zatrudniony na podstawie umowy cywilnoprawnej nie może być ukarany. W takich przypadkach podstawą nie mogą być przepisy prawa pracy. Uruchomienie procedury pociągnięcia pracownika do odpowiedzialności następuję w momencie uzyskania przez pracodawcę informacji o zaistnieniu przewinienia.
Kara może być nałożona do dwóch tygodni od uzyskania informacji przez pracodawcę i nie później niż trzech miesiące od dopuszczenia się naruszenia.
Pracownik służby BHP po stwierdzeniu naruszania zasad bezpieczeństwa w pierwszej kolejności może upomnieć pracownika w uzasadnionych przypadkach może odbyć rozmowę dyscyplinującą. Dotyczy to głównie lżejszych jednorazowych przewinień. W przypadku poważniejszych przewinień zwłaszcza powtarzających się pracownik służby BHP może zwrócić się do pracodawcy o nałożenie na pracownika kary dyscyplinującej. Pracownikowi służby BHP przysługuje również prawo odsunięcia od pracy pracownika nie wypełniającego zasad bezpieczeństwa.
Kara może być nałożona „po uprzednim wysłuchaniu” pracownika. W czasie wysłuchania obecni oprócz pracownika i pracodawcy również bezpośredni przełożony i pracownik służby BHP. Wbrew temu co sugeruje nazwa pracownik ma prawo do złożenia wyjaśnień w formie pisemnej. Przed podjęciem decyzji o rodzaju kary pracodawca powinien wziąć pod uwagę rodzaj naruszenia obowiązków pracowniczych,
stopień winy pracownika, dotychczasowy stosunek pracownika do pracy.
Kara może mieć formę: upomnienia, nagany, kary pieniężnej.
Kary upomnienia nagany udzielane są za mniej poważne przewinienia polegające na nieprzestrzeganiu:
- ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy,
- przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy,
- przepisów przeciwpożarowych,
- przyjętego sposobu potwierdzania przybycia i obecności w pracy,
- przyjętego sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy.
Kara pieniężna może być nałożona za:
- nieprzestrzeganie przez pracownika przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy lub przepisów przeciwpożarowych,
- opuszczenie pracy bez usprawiedliwienia,
- stawienie się do pracy w stanie nietrzeźwości,
- spożywanie alkoholu w czasie pracy.
Pracodawca jest zobowiązany poinformować pracownika o nałożeniu kary w formie pisemnej. Powiadomienie takie powinno zawierać trzy elementy.
- Informację o rodzaju przewinienia, przy czym informacja taka powinna dokładnie określać rodzaj przewinienia.
- Datę przewinienia
- Informację o prawie zgłoszenia sprzeciwu w terminie siedmiu dni.
Źródło: https://www.seka.pl/kary-dla-pracownikow-za-nieprzestrzeganie-zasad-bhp/
Projekt otrzymał dofinansowanie z Norwegii poprzez Fundusze Norweskie 2014-2021, w ramach programu „Dialog społeczny – godna praca”.