Jakie uprawnienia kontrolne posiada inspektor dozoru technicznego?

Firmy prowadzące działalność muszą się liczyć z możliwością kontroli przez różne organy – najczęściej w tym kontekście wymienia się takie instytucje jak Państwowa Inspekcja Pracy, inspekcja sanitarna czy Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Okazuje się, że określone przedsiębiorstwa mogą podlegać także czynnościom kontrolnym prowadzonym przez jednostki dozoru technicznego.

Zasady dotyczące sprawowania dozoru technicznego zostały określone w przepisach Ustawy z dnia 21 grudnia 2000 roku o dozorze technicznym, zwanej dalej UDT.

Zgodnie z art. 2 ust. 1 UDT dozorem technicznym są określone ustawą działania zmierzające do zapewnienia bezpiecznego funkcjonowania urządzeń technicznych i urządzeń do odzyskiwania par paliwa oraz działania zmierzające do zapewnienia bezpieczeństwa publicznego w tych obszarach.

Wspomniany dozór jest wykonywany przez jednostki dozoru technicznego, którymi są Urząd Dozoru Technicznego oraz specjalistyczne jednostki dozoru technicznego. Do specjalistycznych jednostek dozoru technicznego zalicza się natomiast Transportowy Dozór Techniczny i Wojskowy Dozór Techniczny.

Jak stanowi art. 24 ust. 1 UDT, czynności dozoru technicznego wykonują pracownicy jednostek dozoru technicznego, określani dalej mianem inspektorów, na podstawie upoważnienia wydanego przez organ właściwej jednostki dozoru technicznego oraz legitymacji służbowej.

Z kolei wspomniane czynności w jednostkach organizacyjnych Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu oraz Centralnego Biura Antykorupcyjnego wykonują inspektorzy, którzy na podstawie odrębnych przepisów są uprawnieni do dostępu do informacji niejawnych.

Czynności dozoru technicznego inspektorzy wykonują u:

  • projektujących i wytwarzających urządzenia techniczne, a także wytwarzających materiały i elementy stosowane do ich wytwarzania, naprawy lub modernizacji oraz eksploatujących, naprawiających i modernizujących te urządzenia;
  • eksploatujących urządzenia do odzyskiwania par paliwa 

– zwanych dalej przedsiębiorcami.

Uprawnienia inspektorów dozoru technicznego zostały określone w art. 28 UDT. Zgodnie z tym przepisem inspektor dozoru technicznego jest uprawniony do:

  • wstępu za okazaniem upoważnienia wydanego przez organ właściwej jednostki dozoru technicznego i legitymacji służbowej, bez potrzeby uzyskiwania przepustki, do pomieszczeń i obiektów, w których znajdują się urządzenia techniczne lub urządzenia do odzyskiwania par paliwa;
  • swobodnego poruszania się w tych pomieszczeniach i obiektach, chyba że odrębne przepisy stanowią inaczej;
  • dostępu do urządzeń technicznych lub urządzeń do odzyskiwania par paliwa;
  • żądania od przedsiębiorcy udzielania niezbędnych informacji i przedstawienia koniecznych dokumentów oraz wyników badań;
  • przeprowadzania w wyznaczonych terminach badań, prób i pomiarów oraz innych czynności potrzebnych do ustalenia stanu urządzenia technicznego, prawidłowości jego eksploatacji, naprawy lub modernizacji, a także prawidłowości wykonania określonych materiałów i elementów stosowanych do wytwarzania, naprawy lub modernizacji urządzenia technicznego;
  • przeprowadzania okresowych i doraźnych badań technicznych urządzeń do odzyskiwania par paliwa w toku ich eksploatacji;
  • wydawania zaleceń technicznych.

Czynności dozoru technicznego inspektorzy wykonują w obecności przedsiębiorcy lub osoby upoważnionej przez przedsiębiorcę. Inspektor dozoru technicznego nie może podlegać przeszukaniu, które jest przewidziane w wewnętrznych regulaminach przedsiębiorcy, u którego wykonuje czynności dozoru technicznego.

Przepisy UDT zakładają także możliwość odmowy wykonania przez inspektora czynności dozoru technicznego, jeżeli zaistniały ku temu określone w ustawie okoliczności. Inspektor dozoru technicznego ma zatem prawo odmówić realizacji powyższych czynności w przypadku wystąpienia niewłaściwych warunków do ich przeprowadzenia, a w szczególności: 

  • niedostatecznego stanu przygotowania urządzenia technicznego lub urządzenia do odzyskiwania par paliwa do badania;
  • niewłaściwego oświetlenia lub występowania oparów utrudniających widoczność;
  • przekroczenia dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy lub dopuszczalnej granicy niskich i wysokich temperatur.

Źródło: https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-jakie-uprawnienia-kontrolne-posiada-inspektor-dozoru-technicznego

Projekt otrzymał dofinansowanie z Norwegii poprzez Fundusze Norweskie 2014-2021, w ramach programu „Dialog społeczny – godna praca”.

Region Gdański NSZZ „Solidarność”
[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej