Jakie są zasady podnoszenia ciężkich przedmiotów?

W zawodach, które wymagają podnoszenia i przenoszenia ciężkich przedmiotów kręgosłup jest narażony na uszkodzenia i urazy. Dlatego bardzo ważne jest przeszkolenie pracowników z poprawnej techniki wykonywania tych czynności.

Zanim rozpoczniesz proces podnoszenia – sprawdź wagę przedmiotu. Możesz to zrobić popychając przedmiot rękami lub nogą. Jeżeli okaże się on zbyt ciężki – poproś kogoś o pomoc lub skorzystaj z dodatkowego sprzętu pomocniczego. Nie podnoś przedmiotu, jeżeli nie da się go przesunąć! Możesz przeciążyć i uszkodzić kręgosłup.

Zasady podnoszenia ciężkich przedmiotów:

  • Stań blisko przedmiotu w rozkroku lub z jedną stopą nieco na skos przed drugą, tak aby równowaga była zapewniona zarówno w kierunku bocznym, jak i w przód oraz w tył.
  • Przykucnij na wprost (jak najbliżej) podnoszonego przedmiotu, staraj się ustawić swoje ciało tak, aby uniknąć wykonywania ruchów skrętnych tułowia – jeżeli chcesz się obrócić wraz z ciężarem, najpierw należy go podnieść. Obrót wykonuj stopami, a nie tułowiem.
  • Zegnij kolana, ale nie więcej niż do kąta prostego. Cofnij brodę. Napręż kark i pochyl tułów ku przodowi, ale go nie zginaj!
  • Napręż mięśnie brzucha i pleców tak, aby część krzyżowa pozostawała wyprostowana.
  • Unieś przedmiot, prostując równocześnie kolana, biodra oraz kręgosłup – grzbiet musi być wyprostowany!
  • Przedmiot trzymaj jak najbliżej ciała!
  • przy opuszczaniu przedmiotu postępuj w ten sam sposób.

Źródło: https://www.seka.pl/7-zasad-bezpiecznego-podnoszenia-ciezkich-przedmiotow/

Region Gdański NSZZ „Solidarność”

Projekt otrzymał dofinansowanie z Norwegii poprzez Fundusze Norweskie 2014-2021, w ramach programu „Dialog społeczny – godna praca”.

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej