Jakie są zasady bezpiecznego używania klimatyzacji samochodowej?

Kierowcy, handlowcy czy inni pracownicy, którzy większość swojego czasu spędzają w drodze, doskonale wiedzą, jak letnie upały dają się we znaki w aucie. Wnętrze samochodu zaparkowanego w pełnym słońcu może nagrzać się nawet do 60 stopni Celsjusza. Dobrze, że jest klimatyzacja!

5 zasad bezpiecznego używania klimatyzacji w aucie:

  • Zanim wsiądziesz do auta – otwórz okna, szyberdach, drzwi – przewietrz wnętrze. Ta czynność sprawi, że z samochodu wydobędzie się gorące powietrze, a klimatyzacja szybciej sobie poradzi z ochłodzeniem kabiny.
  • Skieruj strumień powietrza na szybę. Odpowiednio ustaw nawiewy wlotu powietrza – nie kieruj chłodnego powietrza bezpośrednio na twarz, szyję czy stopy. Zbyt duża różnica temperatur może wpłynąć na stan zdrowia i spowodować przeziębienie, zapalenie mięśni czy stawów.
  • Dobierz optymalną temperaturę. Pamiętaj, że różnica temperatur pomiędzy wnętrzem samochodu a powietrzem zewnętrznym nie powinna przekraczać 10°C.
  • Podczas używania klimatyzacji zasuń szyby w samochodzie. Otwarte okna spowodują, że klimatyzacja nie spełni swojego zadania, ponieważ zimne powietrze będzie się ulatniać.
  • Systematycznie serwisuj (co najmniej raz w roku) samochodową instalację klimatyzacyjną, a także regularnie wymieniaj filtr kabinowy, czyść i dezynfekuj kanały dystrybucji powietrza do wnętrza kabiny, parowniki, wloty powietrza umieszczone na zewnątrz pojazdu oraz kontroluj drożność kanału odprowadzającego skropliny z parownika instalacji klimatyzacyjnej.

Powierzchnie zanieczyszczone cząstkami pyłu oraz zwiększona wilgotność powodowana przez przewody klimatyzacyjne o małej średnicy, filtry powietrza, chłodnice powietrza itp. stwarzają sprzyjające warunki do rozwoju bakterii i grzybów. Dlatego im dłużej klimatyzacja w samochodzie jest eksploatowana, tym większa jest możliwość rozwoju patogennych drobnoustrojów.

Źródło: CIOP-PIB

Źródło: https://www.seka.pl/5-zasad-bezpiecznego-uzywania-klimatyzacji-samochodowej/

Region Gdański NSZZ „Solidarność”

Projekt otrzymał dofinansowanie z Norwegii poprzez Fundusze Norweskie 2014-2021, w ramach programu „Dialog społeczny – godna praca”.

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej