Jakie są zagrożenia na stanowisku spawacza?

Na stanowisku spawacza występują zagrożenia :

  • Dym spawalniczy

Najbardziej charakterystycznym dla spawacza zagrożeniem jest dym spawalniczy. Jest to szczególny rodzaj dymu, ponieważ zawiera w sobie substancje i związki chemiczne oraz cząstki stałe różnego pochodzenia. Po przedostaniu się do organizmu, składniki dymu reagują i powodują negatywne dla zdrowia skutki.

Skład dymu spawalniczego jest niezwykle „bogaty”. Stałymi składowymi są:

  • metale: aluminium, kadm, chrom, miedź, żelazo, ołów, mangan, magnez, molibden, nikiel, tytan, cynk, beryl
    • gazy: tlenek i ditlenek węgla, tlenki azotu, ozon, związki chemiczne wchodzące w skład ekranów ochronnych, np. argon, hel.
    • inne składniki dymu spawalniczego: fluorki, krzem, fenole, formaldehyd i inne związki organiczne, a nawet azbest.
  • Promieniowanie

Najczęściej są to promieniowanie ultrafioletowe, widzialne i podczerwone. Stanowi to poważne zagrożenie dla wzroku spawacza, ale nie tylko. Promieniowanie, w szczególności UV ma negatywny wpływ na skórę pracownika i może prowadzić nawet do nowotworów.

  • Pozostałe

Pole elektromagnetyczne, hałas, wibracje, wysoka temperatura oraz inne zagrożenia pochodzące z innych maszyn, bądź procesów w zakładzie. Spawacz często wykonuje pracę w nienaturalnych pozycjach. Występuje więc duże ryzyko urazów układu mięśniowo– szkieletowego. Stosowanie niesprawnego sprzętu może skutkować porażeniem prądem elektrycznym. Nieprawidłowo przygotowane stanowisko pracy z kolei może stwarzać ryzyko pożaru. Wiele zależy od miejsca prowadzenia prac i rodzaju spawanych elementów. W skrajnie trudnych warunkach, spawacz jest narażony na poważne poparzenia ciała, a nawet na śmierć.

Źródło: https://bhpodpodszewki.pl/wszystko-o-spawaczu/

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej