Jakie są zagrożenia na stanowisku spawacza?
Na stanowisku spawacza występują zagrożenia :
- Dym spawalniczy
Najbardziej charakterystycznym dla spawacza zagrożeniem jest dym spawalniczy. Jest to szczególny rodzaj dymu, ponieważ zawiera w sobie substancje i związki chemiczne oraz cząstki stałe różnego pochodzenia. Po przedostaniu się do organizmu, składniki dymu reagują i powodują negatywne dla zdrowia skutki.
Skład dymu spawalniczego jest niezwykle „bogaty”. Stałymi składowymi są:
- metale: aluminium, kadm, chrom, miedź, żelazo, ołów, mangan, magnez, molibden, nikiel, tytan, cynk, beryl
- gazy: tlenek i ditlenek węgla, tlenki azotu, ozon, związki chemiczne wchodzące w skład ekranów ochronnych, np. argon, hel.
- inne składniki dymu spawalniczego: fluorki, krzem, fenole, formaldehyd i inne związki organiczne, a nawet azbest.
- Promieniowanie
Najczęściej są to promieniowanie ultrafioletowe, widzialne i podczerwone. Stanowi to poważne zagrożenie dla wzroku spawacza, ale nie tylko. Promieniowanie, w szczególności UV ma negatywny wpływ na skórę pracownika i może prowadzić nawet do nowotworów.
- Pozostałe
Pole elektromagnetyczne, hałas, wibracje, wysoka temperatura oraz inne zagrożenia pochodzące z innych maszyn, bądź procesów w zakładzie. Spawacz często wykonuje pracę w nienaturalnych pozycjach. Występuje więc duże ryzyko urazów układu mięśniowo– szkieletowego. Stosowanie niesprawnego sprzętu może skutkować porażeniem prądem elektrycznym. Nieprawidłowo przygotowane stanowisko pracy z kolei może stwarzać ryzyko pożaru. Wiele zależy od miejsca prowadzenia prac i rodzaju spawanych elementów. W skrajnie trudnych warunkach, spawacz jest narażony na poważne poparzenia ciała, a nawet na śmierć.