Jakie są obowiązki pracodawców w trakcie upałów?

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy i BHP, szef musi zapewnić swoim podwładnym dostęp do wody pitnej oraz wody higieniczno-sanitarnej. Pracodawca powinien także zezwolić na robienie przerw w trakcie pracy, ale ich częstotliwości i długość zależy w głównej mierze od jego indywidualnych rozporządzeń, podobnie z resztą jak ewentualne skrócenie czasu pracy. Pracownicy biurowi, przebywający w nowoczesnych budynkach wspierani są oczywiście klimatyzacją. Ale co w przypadku starych budynków i hal produkcyjnych z niewydolnymi systemami wentylacyjnymi? Tutaj ważna jest kreatywność właścicieli, a wskazane jest np. rozstawienie wentylatorów. Jedna ze współpracujących z nami firm wykazała się pomysłowością i oprócz wentylatorów, na hali produkcyjnej ustawiła także zamrażalki z sorbetami dla pracowników.

Chciałbym zwrócić również uwagę, że istnieją zawody, których wykonywanie podczas upałów obarczone jest szczególnie wysokim ryzykiem. Chodzi przede wszystkim o osoby pracujące w różnego rodzaju chłodniach oraz mroźniach. Niewłaściwe przygotowanie do pracy w chłodni powoduje, że pracownicy narażeni są na różne dolegliwości oraz choroby, a bardzo wysokie niebezpieczeństwo potęgują dodatkowo właśnie fale upałów. W zależności od wykonywanego zawodu, temperatura w tego typu miejscach może wynieść nawet poniżej 20 stopni Celsjusza. Bardzo ważne, by pracownicy mieli możliwość „odtajać” w zapewnionym do tego, odpowiednim pomieszczeniu z nieco obniżoną temperaturą. Różnica temperaturowa wynosząca grubo ponad 50 stopni może spowodować istny szok dla organizmu. W krytycznym przypadku może zakończyć się to dla takiego pracownika zawałem serca, a w konsekwencji nawet śmiercią.

Niezależnie od wykonywanego zawodu, apeluję do wszystkich pracodawców i pracowników o wzmożoną ostrożność i monitorowanie swojego zdrowia podczas fali upałów. Jednocześnie przypominam, że w sytuacji, gdy warunki pracy nie odpowiadają przepisom bezpieczeństwa i higieny pracy oraz stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia pracownika, ma on prawo powstrzymać się od wykonywania obowiązków. Pracodawca nie może odebrać pracownikowi wynagrodzenia za taki okres odstąpienia od wykonywania zadań. Dodatkowo narażony jest na karę grzywny – od 1 do 30 tys. złotych.

 Źródło: https://www.prawo.pl/kadry/upaly-obowiazki-pracodawcy-zawody-podwyzszonego-ryzyka,515987.html

Projekt otrzymał dofinansowanie z Norwegii poprzez Fundusze Norweskie 2014-2021, w ramach programu „Dialog społeczny – godna praca”.

Region Gdański NSZZ „Solidarność”

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej