Jakie są objawy i skutki siedzącego trybu życia?

Rozwój technologii oraz nowych dziedzin gospodarki doprowadził do tego, że zmienił się nasz tryb życia. Pracę fizyczną w dużej mierze wypiera praca biurowa, wykonywana w pozycji siedzącej. Po pracy również sporo czasu spędzamy przed komputerem czy telewizorem.

Według statystyk, siedzący tryb życia prowadzi już około 70 % Polaków. Z roku na rok. siedząc, spędzamy coraz więcej czasu. Media coraz częściej zwracają uwagę na ten problem. Choć lekarze zalecają aktywność fizyczną, trudno jest wykonywać treningi i przestrzegać diety, kiedy co najmniej 8 godzin dziennie spędzamy przed komputerem. Do tego dochodzą najczęściej jeszcze długie powroty do domu, stres i zmęczenie. Trudno jest nam zmotywować się do tego, aby po pracy jeszcze wykonywać ćwiczenia. Aktywność fizyczna jest jednak bardzo ważna, a brak ruchu może prowadzić do wielu schorzeń. W nieodpowiedniej pozycji spędzamy bowiem nawet kilkanaście godzin na dobę.

Pozycja siedząca obciąża kręgosłup, jest też groźna dla naszych stawów. Zachowanie ergonomicznego stanowiska pracy jest niezwykle ważne. Zgarbiona pozycja, czy też brak odpowiedniego wsparcia w dolnym odcinku kręgosłupa podczas siedzenia może prowadzić do licznych dolegliwości. Nienaturalne ułożenie ciała, z miednicą w tzw. tyłopochyleniu, skutkuje przykurczem mięśni brzucha. Co ciekawe, na bóle kręgosłupa najczęściej skarżą się właśnie pracownicy administracyjno-biurowi, choć wydaje się, że jest to praca najbardziej bezpieczna dla zdrowia.

Cierpi jednak nie tylko nasz układ kostny i mięśniowy. Siedzący tryb życia często zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia cukrzycy typu 2. Jest to choroba metaboliczna. Wszystko to jest ze sobą powiązane, ponieważ do cukrzycy prowadzi między innymi nadwaga i otyłość, a do nich- brak aktywności fizycznej.

Siedzenie negatywnie wpływa na krążenie krwi, a co za tym idzie na dotlenienie naszych tkanek. Więcej kalorii dostarczamy do naszego organizmu w ciągu dnia, niż jest w stanie spożytkować. Gromadzimy zatem coraz więcej tkanki tłuszczowej, która również szkodzi naszemu układowi krążenia, nadmiernie obciąża stawy i więzadła. Dlatego tak ważne jest wstawanie od komputera i zmiana pozycji siedzącej. Zaniedbanie układu krążenia może prowadzić do żylaków, a nawet miażdżycy i choroby niedokrwiennej serca.

Siedzący tryb życia i brak aktywności fizycznej może przyczyniać się również do problemów z trawieniem i perystaltyką jelit. Gdy zaparcia stają się przewlekłe, mogą prowadzić do wielu chorób i dolegliwości, takich jak hemoroidy. Jednym ze sposobów na poprawę trawienia, są ćwiczenia w pozycji wyprostowanej, takie jak marsz czy bieg. U osób z nadwagą i otyłością najlepiej jest rozpocząć od marszu, ponieważ jest łagodniejszy dla stawów. Podczas siedzącego trybu życia jelita przez większość dnia są ściśnięte w jamie brzusznej, a ta forma ćwiczeń pozwala na zachowanie naturalnego ułożenia jelit i może zniwelować zaparcia. Warto również przemyśleć swoją dietę, wzbogacić ją w produkty, które zawierają błonnik.

Przygarbiony sposób siedzenia, ciągłe pochylanie się, może być powodować bóle głowy. Dzieje się tak, ponieważ w pozycji siedzącej zaciskamy szczęki i napinamy mięśnie twarzy. Konsekwencje takiej postawy i braku ruchu to także niedotlenienie, które prowadzi do wielu chorób. Jak temu przeciwdziałać? Zrób krótką przerwę i wykonaj ćwiczenia oddechowe. Wydychaj powietrze przez usta, wciągając przy tym jednocześnie brzuch, a wciągaj je nosem, wypychając brzuch. Wtedy zapracują mięśnie przepony.

Choć w przypadku wielu zawodów siedzącego trybu życia nie da się uniknąć, najważniejsze, to przeciwdziałać, zanim zaczniemy odczuwać ból kręgosłupa i zanim zaczną się pojawiać inne problemy i dolegliwości. Zdrowie wymaga nakładu pracy, choć dieta, a właściwie zmiana nawyków żywieniowych, nie musi być dla nas wyrzeczeniem. Warto również znaleźć taki rodzaj ruchu, który sprawia nam przyjemność. Wtedy ćwiczenia wykonywane dwa-trzy razy w tygodniu, nie będą dla nas utrapieniem.

Najważniejsze jest uelastycznienie i wzmocnienie mięśni podtrzymujących kręgosłup (mięśni klatki piersiowej i brzucha). Dzięki temu siedzący tryb życia nie będzie dla nas aż tak uciążliwy.

Źródło: https://www.bhp-center.com.pl/siedzacy-tryb-zycia-objawy-skutki-choroby/

Region Gdański NSZZ „Solidarność”

Projekt otrzymał dofinansowanie z Norwegii poprzez Fundusze Norweskie 2014-2021, w ramach programu „Dialog społeczny – godna praca”.

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej