Jaka powinna być odzież ochronna w przypadku pracy pszczelarza?

Codzienna praca w otoczeniu pszczół wymaga nie tylko odpowiednich kompetencji, ale również odpowiedniego stroju. Musi on spełniać kilka cech. Przede wszystkim odzież pszczelarska ma być komfortowa w noszeniu, nawet w wysokiej temperaturze czy podczas opadów i w żadnym razie nie może ograniczać swobody wykonywanych ruchów. Do tego jej głównym zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa i ochrony przed użądleniami. I tak strój pszczelarski składa się z trzech podstawowych elementów: kombinezonu pszczelarskiego, kapelusza pszczelarskiego oraz rękawic pszczelarskich.

Kombinezon dla pszczelarzy jest dość charakterystyczny i na pierwszy rzut oka może wydawać się za duży. Celowo jest on luźniejszy i odstaje od ciała, gdyż w ten sposób zmniejsza podatność na ewentualne użądlenia. Ponadto kombinezon pszczelarski jest wykonany z przewiewnego i lekkiego materiału, zazwyczaj z mieszanki bawełny oraz lnu. Wiele modeli posiada dodatkowy materiał wokół szyi oraz ściągacze z gumką na rękawach i nogawkach, uniemożliwiające pszczołom dostanie się pod kombinezon. Zdejmowanie i zakładanie tego elementu stroju pszczelarskiego ułatwiają solidne zamki błyskawiczne.

Każdy hodowca pszczół doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak ważna jest ochrona głowy i twarzy. Stąd też integralną częścią stroju roboczego jest kapelusz pszczelarski z siatką. Kapelusz jest dość obszerny i łączy się z kombinezonem, tworząc świetną ochronę przed użądleniami.

Ostatnim elementem, ale równie ważnym jak poprzednie, są rękawice pszczelarskie – skórzane, gumowe lub płócienne. Ważne, by były one wysokie, z zarękawnikami, blokując dostęp pszczół do ciała. Rękawice zapewniają bezpieczeństwo nawet podczas kontaktu z agresywnymi pszczołami. Wybrane modele posiadają rzepy i ściągacze ułatwiające dopasowanie ich do szerokości nadgarstka.

Ubrania pszczelarskie, a właściwie ich kolor, istotnie wpływa na pszczoły. Okazuje się, że doskonale widzę one kolor biały, czarny, niebieski i żółty, ale już nie za bardzo kolor zielony oraz czerwony. Lepiej zatem wybierać odzież ochronną dla pszczelarzy w kolorach widocznych. W przeciwnym razie owady te mogą się zdenerwować i zachowywać agresywnie. Co ciekawe, ciemne kolory również mogą wywołać agresję, więc lepiej stawiać na kolory widoczne, ale jasne. Niewskazane są zaś ubrania włochate, mechate, do których pszczoły mogłyby się przypadkowo przyczepić, oraz odkryte włosy.

Jak jeszcze ograniczyć ryzyko użądlenia? Przede wszystkim nie należy wykonywać gwałtownych ruchów, głośno krzyczeć, opędzać się od pszczół ani potrącać uli. Niemile widziane, a właściwie niemile czute, są też ostre zapachy – mocne perfumy, woń alkoholu, potu, nafty czy środków chemicznych. Przy okazji dobrze jest zapamiętać, by nie nosić kombinezonu pszczelarskiego poza pasieką – tak by nie nasiąkł on obcymi zapachami. Humor pszczół zależy ponadto od pory roku. Wiosną są one łagodniejsze, ale zmienia się to już w drugiej połowie lata.

Praca pszczelarza zawsze wiąże się z ryzykiem użądlenia. Każdy hodowca musi obowiązkowo znać zasady pierwszej pomocy przy użądleniu pszczoły. I tak najważniejsze jest oczywiście usunięcie żądła – przedmiotem o prostych krawędziach, na przykład kartą bankomatową. Lepiej nie korzystać z pęsety, bo podczas wyciągania i ściskania żądła do organizmu może dostać się jeszcze więcej jadu. Zalecane jest ponadto zdjęcie całej biżuterii – w razie, gdyby ciało zaczęło puchnąć.

Następnie miejsce użądlenia opłukujemy zimną wodą i okładamy lodem. Można też zaaplikować żel po ukąszeniach, a w razie dolegliwości bólowych przyjąć środek przeciwbólowy. Niezbędna jest obserwacja tego miejsca i utrzymanie go w czystości, tak aby nie doszło do infekcji.

Natomiast jeśli okaże się, że u osoby użądlonej przez pszczołę pojawiają się objawy alergii, usuwamy żądło i natychmiast wzywamy pogotowie ratunkowe. Jakie to są objawy? Między innymi pokrzywka, problemy z oddychaniem, obrzęk w okolicy twarzy, języka, dłoni, ucisk w gardle, utrata przytomności, omdlenia czy przyspieszone tętno.

Podsumowując, praca z każdymi żywymi zwierzętami wymaga dużej uwagi, doświadczenia i znajomości ich zachowań. U pszczelarza niezbędny jest odpowiedni strój ochronny, który zniweluje ryzyko użądlenia. Powinien on również doskonale znać zasady pracy w pasiece, by nie zdenerwować pszczół i nie przeszkodzić im w pracy. Ryzyko użądlenia można zminimalizować, ale nigdy nie da się go w stu procentach wyeliminować. Dlatego też tak ważna jest znajomość postępowania i pierwszej pomocy w razie zbyt bliskiego kontaktu z żądłem pszczoły.

Źródło: https://www.bhp-gabi.pl/a135,ubranie-dla-pszczelarza-jak-chronic-sie-przed-uzadleniem-pszczoly.html

Region Gdański NSZZ „Solidarność”

Projekt otrzymał dofinansowanie z Norwegii poprzez Fundusze Norweskie 2014-2021, w ramach programu „Dialog społeczny – godna praca”.

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej