Jak wpływa na ciało długotrwała praca w pozycji siedzącej?

Powszechnie przyjmuje się, że praca biurowa nie należy do obciążających dla organizmu. Udowodniono jednak, że długotrwałe siedzenie nie jest czynnością naturalną dla człowieka.

Przede wszystkim siedząc, tamujemy sobie krążenie. Dlatego tak ważne jest, aby pod kolanami utrzymać kąt prosty lub rozwarty. Co więcej, przepływ krwi jeszcze bardziej tamuje na przykład zakładanie nogi na nogę. W trakcie siedzenia spada też aktywność serca. Zmniejszony dopływ krwi przyczynia się również do odczuwania zmęczenia. Osoby wykonujące pracę umysłową często są po niej wyczerpane podobnie, jak pracownicy na stanowiskach robotniczych. Prowadzi to również do cierpnięcia nóg czy uczucia, jakby cały przez cały czas były spuchnięte.

Pozycja siedząca negatywnie wpływa na układ kostno-stawowy. Na początku organizm daje o sobie znać poprzez ból, jeśli natomiast przez dłuższy okres czasu nic z tym nie zrobisz, może dojść do zmian takich jak zapalenie stawów. Wygodna pozycja to taka, kiedy stopy mamy swobodnie położone na podłożu, łokcie znajdują się na podłokietnikach na wysokości blatu, a wysokość siedziska jest tak ustawiona, aby wzrok, jeśli się wyprostujemy, padał na górną krawędź ekranu.

Osoby pracujące przy komputerze, często pochylają się do przodu i robią tzw. okrągłe plecy. Wtedy mięśnie klatki piersiowej się przykurczają, a w konsekwencji zmniejsza się pojemność oddechowa płuc. To prosty przepis na bóle głowy. Ma to również negatywny wpływ na układ trawienny i może powodować problemy z wypróżnianiem.

Jeśli długotrwała praca siedząca Cię dotyczy, połącz ją koniecznie z aktywnością fizyczną w wolnym czasie. Poprawisz dzięki temu swoją postawę i wydolność organizmu. Warto jest przyłożyć się szczególnie do ćwiczeń rozciągających. Nie bez znaczenia jest również zdrowa dieta. W trakcie wykonywania pracy nie rezygnuj z przerwy! Jeśli pracujesz na siedząco, po pracy unikaj już długotrwałego siedzenia przed komputerem. Bardzo pomocne są również ćwiczenia z oddychaniem, które pomogą się zrelaksować i odpocząć psychicznie po pracy.

Podsumowując, każdy pracodawca powinien zapewnić pracownikom ergonomiczne stanowisko pracy siedzącej, nie jest to przywilej, lecz obowiązek. Co ważne, pracownikom przysługują również krótkie przerwy, na każdą godzinę pracy przed komputerem – 5 minut. Siedzenie przez 8 godzin dziennie może nieść za sobą negatywne skutki dla zdrowia i ma na pracownika ogromny wpływ. Pracę biurową można jednak „odczarować”, wprowadzając w firmie na przykład wspólne ćwiczenia lub zapewniając pracownikom w formie benefitów karnety na siłownię. Można również zachęcać do aktywności, poprzez propagowanie chodzenia – na przykład rozpocząć grę, w której pracownicy otrzymują nagrody za rekord wykonanych kroków. Zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć – dbać o odpowiednią pozycję przy siedzeniu, zanim przyjdą dolegliwości.

Źródło: https://www.bhp-center.com.pl/dlugotrwala-praca-w-pozycji-siedzacej-jak-wplywa-na-cialo/

Projekt otrzymał dofinansowanie z Norwegii poprzez Fundusze Norweskie 2014-2021, w ramach programu „Dialog społeczny – godna praca”.

Region Gdański NSZZ „Solidarność”

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej