Jak rozpoznać toksyczne środowisko pracy?

Toksyczne środowisko pracy to zagadnienie, którego zdecydowanie nie należy lekceważyć. Takie pojęcie funkcjonuje w psychologii i może prowadzić bezpośrednio do mobbingu. Toksyczne środowisko pracy prowadzi nie tylko do spadku produktywności, ale również złego samopoczucia pracownika. Negatywne postępowanie może dotyczyć szefa, współpracowników, ale bardzo często zdarza się, że wynika z zachowania całego otoczenia.

Cechy toksycznego środowiska pracy są tak naprawdę bardzo charakterystyczne – problem w tym, że osoba, której dotyka ten problem, może nie być go świadoma, niekiedy szukając przyczyn zachowania współpracowników we własnym postępowaniu. Ponadto z toksycznego środowiska pracy wynikają stres i strach, które potrafią sparaliżować działania. Oto najważniejsze cechy toksycznego środowiska pracy:

• Nadużycia dokonywane przez przełożonych

Niektóre nadużycia ze strony przełożonych mogą wydawać się z początku błahe, ale należy pamiętać, że gdy mają charakter permanentny, problem robi się bardzo poważny. Jeśli szef często posługuje się sarkazmem, nieuzasadnioną krytyką, porównaniami do wydajności innych pracowników, już na tej podstawie można zidentyfikować toksyczne środowisko pracy wynikające z występujących nadużyć, a kolejnym krokiem jest bezpośrednie obrażanie podwładnego.

• Brak troski o pracowników

To naturalne, że pracodawca i przełożony dąży do tego, aby przedsiębiorstwo radziło sobie jak najlepiej. Jednak takie postępowanie nie może w dłuższej perspektywie odbywać się kosztem pracowników. Dość łatwo zauważyć, że pracodawca bądź przełożony nie dba o ich interes. Brak możliwości awansu, a także rozwijania swoich kompetencji jest tego czytelnym symptomem. Ponadto to spory błąd z punktu widzenia pracodawcy, bo pracownicy tracący motywacje są znacznie mniej efektywni.

• Brak komunikacji

Relacje zawodowe muszą odbywać się w oparciu o czytelną komunikację. W toksycznym środowisku pracy zdarza się, że pracodawcy stosują techniki, takie jak powielanie nieprawdziwych informacji, niedopowiedzenia lub ignorowanie pracowników, gdy Ci zadają pytania.

• Dyktatura

To bardzo ważne, aby umieć odróżnić z dyktaturę od przywództwa. Przedsiębiorstwa potrzebują liderów – osób, które są w stanie szybko podejmować skuteczne decyzje. Nie zawsze istnieją okoliczności odpowiednie do konsultowania się z pracownikami. Ale jeżeli takie konsultacje w ogóle nie istnieją, pojawia się przypuszczenie, że przełożony działa jak dyktator, co sprzyja powstawaniu toksycznego środowiska.

• Brak określonych kompetencji

Multifunkcjonalność pracowników jest w cenie – niektórzy z nich są wręcz stworzeni, aby móc spełniać uniwersalne funkcje. Jednak pracownicy skupieni na jednym zadaniu, za które są odpowiedzialni, to również skarb dla firmy. Brak określonych kompetencji prowadzi do nadużyć – pracodawca może w każdej chwili zlecać podwładnemu zadania, które tak naprawdę nie powinny należeć do niego, bo nijak mają się do zajmowanego formalnie stanowiska, a często również wynagrodzenia.

Co bardzo istotne, toksyczne środowisko pracy da się rozpoznać już w momencie rozmowy kwalifikacyjnej. Nie warto szukać zatrudnienia w konkretnej firmie za wszelką cenę, bo jeśli funkcjonuje tam toksyczne środowisko, przygoda z pracodawcą i tak szybko się skończy, ale będzie wiązała się z dużym obciążeniem psychicznym.

Czynniki, które powinny zaniepokoić kandydata w trakcie rozmowy rekrutacyjnej:

• nieuzasadnione długie oczekiwanie na spotkanie;
  • chaos panujący w otoczeniu na skutek wizyty kandydata, lecz niekoniecznie;
  • niejasna hierarchia stanowisk i podział kompetencji;
  • zbyt krótka rozmowa (być może pracodawca znalazł innego kandydata, ale jeśli zdecyduje się na złożenie oferty po krótkiej o swojej rozmowie, to niepokojąca oznaka).

Źródło: https://www.seka.pl/toksyczne-srodowisko-pracy/

Region Gdański NSZZ „Solidarność”