Jak przebiega ocena ryzyka zawodowego w Norwegii?

Każda branża ma swoje specyficzne cechy, a co za tym idzie, inne czynniki ryzyka. Dlatego, aby dobrze ocenić ryzyko zawodowe w firmie, należy podejść do tego w sposób indywidualny.

W ocenie ryzyka zawodowego pomagają 4 grupy działań:

  • Analiza stanu obecnego w firmie – Właściciel norweskiej firmy powinien się zastanowić, jakie zagrożenia mogą dotknąć pracownika w jego przedsiębiorstwie. Warto również odwiedzić wszystkie pomieszczenia, dokładnie im się przyjrzeć oraz zrobić stosowne notatki. Cennych informacji mogą udzielić sami pracownicy. To oni pracują w tych pomieszczeniach, więc widzą więcej. Żeby dokładniej ocenić ryzyko w miejscu pracy, pracodawca powinien sięgnąć do instrukcji sprzętu i maszyn, które się tam znajdują. Należy się zastanowić, jakie choroby mogą być związane z danym miejscem czy stanowiskiem pracy. Ważnym elementem może być sprawdzenie, jakie urazy czy wypadki miały już miejsce w firmie.
  • Analiza częstotliwości występowania ryzyka oraz jedo nasilenia – Norweski przedsiębiorca powinien sięgnąć do przeszłości i przypomnieć sobie, jak często zdarzały się wypadki w jego firmie. Na tej podstawie może ocenić, czy dana sytuacja ma szansę się powtórzyć oraz czy zrobiono wszystko, aby w przyszłości jej zapobiec.
  • Prewencja występowania ryzyka – Zaplanowane działania dla oprawy bezpieczeństwa powinny mieć na celu : całkowite wyeliminowanie ryzyka lub zmniejszenie go do minimum; złagodzenie skutków jeśli dojdzie do niebezpiecznej sytuacji; przestrzeganie przepisów prawnych; trzymanie się standardów, zaleceń dotyczących branży; zaopatrzenie firmy w odpowiednie środki ostrożności; organizowanie stosownych szkoleń dla pracowników
  • Ocena skuteczności wprowadzonych zmian – Oznacza to analizowanie teraźniejszości i przeszłości. Przedsiębiorca powinien ustalić, jak często będzie przeprowadzał ocenę ryzyka w swoim przedsiębiorstwie i trzymać się wyznaczonych terminów. Po dokonaniu kolejnej oceny należy wprowadzić stosowne zmiany.

Ocena ryzyka zawodowego powinna być udokumentowana.

Źródło: https://quali.no/bhp-norwegia/

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej