Jak powinno się udzielić pierwszej pomocy przy podtopieniu?

Znajomość podstawowych zasad pomocy przy podtopieniach może uratować komuś życie. Przy udzielaniu pomocy osobie tonącej najważniejszym elementem jest zadbanie o własne bezpieczeństwo. Znane są przypadki podwójnych utonięć. Oprócz tego istotne jest wezwanie pogotowia ratunkowego.

Wbrew pozorom osoba tonąca nie woła o pomoc i nie rzuca się gwałtownie po tafli wody. Często tonie niezauważona przez plażowiczów. Można poznać ją po tym, że wykonuje ruchy, które nieco przypominają wspinanie się po ściance wspinaczkowej. Zazwyczaj nie ma siły wołać o pomoc, ponieważ jest skoncentrowana na zaczerpnięciu powietrza. Ponadto osoba tonąca ma zamknięte oczy lub nieobecny wzrok, a jej ręce rozpostarte są na powierzchni wody.

Najważniejszym czynnikiem działającym na niekorzyść tonącego jest czas, dlatego też bardzo ważnym elementem pierwszej pomocy jest szybka i skuteczna reakcja. Wówczas należy zachować względy spokój – jest to trudne, ponieważ zazwyczaj w takich sytuacjach działamy pod wpływem impulsu, co związane jest z wydzielaniem adrenaliny. Na samym początku powinniśmy zadbać o swoje bezpieczeństwo – znane i powszechne są przypadki utonięć przy próbie ratowania.

Najważniejsze zasady pomocy tonącemu to:

  • Zadzwoń na pogotowie ratunkowe.
  • Natychmiast zaalarmuj ratownika (jeśli jest to kąpielisko strzeżone).
  • Zachowaj spokój i wybierz najbezpieczniejszą dla siebie formę pomocy. Możesz rzucić tonącemu koło ratunkowe, linę lub podać bojkę asekuracyjną.
  • Jeśli decydujesz się na samodzielny ratunek osoby tonącej, postaraj się podpłynąć do niej „od tyłu” i spróbować nawiązać kontakt. Warto pamiętać, że powodzenie: „tonący brzytwy się chwyta” ma swoje uzasadnienie. Dlatego też taka osoba może usiłować złapać się kurczowo, a tym samym uniemożliwić wykonywanie ruchów.
  • Jeśli osoba tonąca panikuje, spróbuj ją obezwładnić i bezpiecznie odholować do brzegu.

Najważniejsze zasady pomoc tonącemu przy brzegu to:

  • Sprawdź, czy ofiara jest przytomna – spróbuj ją lekko potrząsnąć, ponieważ może być lekko oszołomiona.
  • Udrożnij drogi oddechowe – połóż rękę na czole i delikatnie odchyl głowę ofiary, a następne lekko podnieś jej żuchwę i oczyść jamę ustną.
  • Sprawdź, czy ofiara oddycha – przyłóż głowę do ust i jednocześnie obserwuj ruch klatki piersiowej. Jeśli po 10 sek. Stwierdzisz brak reakcji, przejdź do resuscytacji oddechowo-krążeniowej.
  • Najpierw wykonaj 5 wdechów ratowniczych, a następnie zapleć ręce na mostku i uciskaj mocno przez 30 sekund. Proces ten powtarzaj do momentu, gdy osoba poszkodowana zacznie oddychać lub do przyjazdu karetki pogotowia ratunkowego.
  • Jeśli ofiara zaczęła samodzielne oddychać, ułóż ją w pozycji bocznej ustalonej, a następnie okryj ją ciepłym kocem.

Najważniejsze zasady pomocy tonącemu przy skoku na główkę:

  • Jeśli osoba, która skoczyła na główkę jest nieprzytomna, przy jej holowaniu na brzeg należy ułożyć ją na plecach. Jest to istotne, ponieważ podczas skoku mogło dość do urazu kręgosłupa.
  • Po dotarciu na brzeg należy sprawdzić funkcje życiowe ofiary, a jeśli nie oddycha przejść do resuscytacji oddechowo-krążeniowej. Natomiast, jeśli oddycha należy unieruchomić jej głowę. Najlepiej za pomocą kołnierza ortopedycznego, ale w ostateczności można użyć zrolowanych ubrań lub ręcznika.

Źródło: https://stronazdrowia.pl/pierwsza-pomoc-przy-podtopieniu-jak-uratowac-osobe-tonaca-najwazniejsze-zasady/ar/c14-14248197

Region Gdański NSZZ „Solidarność”

Projekt otrzymał dofinansowanie z Norwegii poprzez Fundusze Norweskie 2014-2021, w ramach programu „Dialog społeczny – godna praca”.

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej