Czym jest urlop sabbatical?

Urlop sabbatical to płatny urlop dla profesjonalistów. Trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy i pozwala wypalonym zawodowo pracownikom odpocząć, zregenerować siły lub w wybranej przez siebie formie poszerzać wiedzę oraz kompetencje.

Chociaż nazwa „sabbatical” tłumaczona z języka angielskiego sugeruje czas wolny od pracy z powodów naukowych, definicja pojęcia jest w zasadzie odmienna. Urlop sabbatical jest bowiem kilkutygodniowym, a nawet kilkumiesięcznym urlopem płatnym i dotyczy głównie pracowników korporacji, którzy czują się wypaleni zawodowo. Służy odpoczynkowi lub odbyciu podróży. Czasami podczas urlopu sabbatical pracownicy odbywają szkolenia lub działają w organizacjach wolontariackich. Warto nadmienić, że o długości urlopu sabbatical decyduje zazwyczaj pracodawca, ale to pracownik stanowi o tym, jak ten czas wykorzysta.

Aktualnie duże przedsiębiorstwa korporacyjne pragną przyciągać najlepszych, najkreatywniejszych i najbardziej wydajnych pracowników na rynku. W zamian proponują wysokie wynagrodzenie, dodatkowe bonusy, takie jak karnety członkowskie w różnych lokalach i instytucjach czy możliwość wykorzystywania służbowego auta do celów prywatnych. Niestety monotonia pracy w korporacji, silna ekspozycja na stres oraz wymóg wypracowywania nadgodzin mogą zaszkodzić nawet najlepszym specjalistom o mocnym charakterze i twardo określonych celach zawodowych. Za oceanem, w wielkich koncernach, sabbatical stał się już normą. Od wielu lat mogą na niego liczyć pracownicy McDonald’s, IBM, American Express, Nike czy Intel, a także wielu innych światowych marek. W Polsce pomysł dopiero raczkuje, ale już zdobywa grono sympatyków.

Urlop sabbatical dedykowany jest profesjonalistom, osobom na wysokich stanowiskach, o ogromnej wiedzy i doświadczeniu. Pracodawcy zadowolonemu z takiego pracownika ciężko byłoby zaakceptować jego odejście, a co gorsze rozpoczęcie pracy u konkurencji. Dlatego właśnie daje mu czas wolny na regenerację, odpoczynek i zebranie myśli. A wszystko to za wynagrodzenie, które ustalane jest między stronami.

Przyjmuje się, że osoba, której udziela się urlopu sabbatical, pracuje w trybie ciągłym 5-10 lat w danym przedsiębiorstwie, a jej wyniki indywidualne mają znaczny wpływ na rozwój i renomę firmy. W Polsce sabbatical udzielany jest sporadycznie i zazwyczaj dotyczy unikatowych ekspertów w danej dziedzinie.

Tak jak zostało wspomniane, przyczyną ubiegania się o urlop sabbatical może być wypalenie zawodowe oraz związana z nim chęć odpoczynku i regeneracji sił, ale nie tylko. Jako powód pracownik może podać także pragnienie ukończenia wymarzonego kursu językowego za granicą, odbycia szkolenia, które podniesie jego kwalifikacje lub kłopoty w życiu osobistym i rodzinnym.

Urlop sabbatical dla pracownika brzmi jak spełnienie marzeń. Bez rezygnacji z pracy i przy ciągłym otrzymywaniu poborów może pozwolić sobie na błogie lenistwo, dalekie podróże czy dodatkowy kurs. Urlop tego typu to także dobre rozwiązanie dla osób, które przeżywają pewne trudności w życiu osobistym. Stany depresyjne czy stratę kogoś bliskiego łatwiej przeboleć mając poczucie stabilizacji zawodowej i stałych dochodów. Poza tym urlop sabbatical może być czasem kreatywnym. Wielu szuka wtedy nowych inspiracji lub drogi życiowej. Odpoczynek i poznawanie świata pokazuje im nowe perspektywy, dzięki którym mogą powrócić do firmy pełni energii i nowych pomysłów.

Górnolotna wizja urlopu sabbatical może posiadać też pewne minusy. Taka forma urlopu nie ma poparcia w kodeksie pracy czy cywilnym, więc jest umową partnerską między pracownikiem i pracodawcą. Niestety to, co zostało ustalone jednego dnia, może nie mieć przełożenia na stan rzeczywisty sześć miesięcy później.

Nawet jeśli warunki urlopu sabbatical zakładały powrót pracownika na to samo stanowisko, wypadki losowe mogą sprawić, że w jego miejsce zostanie zatrudniona inna osoba, a on sam wrócić może, ale na niższe stanowisko. Ryzyko związane z urlopem sabbatical wiąże się także z kwestią zarobków. Otóż wynagrodzenie wypłacane przez przedsiębiorstwo może być niższe od regularnego. Kłopoty finansowe firmy mogą także sprawić, że pensja przestanie być wypłacana, bo przecież pracownik na tego typu urlopie faktycznie nie pracuje.

Źródło: https://praca.money.pl/wiadomosci/urlop-sabbatical-czym-jest-i-dlaczego-chcialbys-go-miec-6275572433561729a.html

Region Gdański NSZZ „Solidarność”

Projekt otrzymał dofinansowanie z Norwegii poprzez Fundusze Norweskie 2014-2021, w ramach programu „Dialog społeczny – godna praca”.

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej