Czy przedłuża się ważność badań psychotechnicznych kierowców w czasie pandemii?

Kierowca zawodowy, któremu w okresie ogłoszonego stanu epidemii COVID-19 upłynął termin ważności badań lekarskich i psychologicznych, zachowuje uprawnienia do wykonywania zawodu, zaś ważność badań ulega przedłużeniu do dnia upływu 60 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, w zależności od tego, który z nich zostanie odwołany później.

Stanowi o tym ustawa z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (t.j. Dz.U.2020.1842 ze zm.) dalej jako „ustawa covidowa”.

Przepisy art. 12a ust. 1 pkt 2 ustawy covidowej przewidują zawieszenie – na czas ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii – m.in. obowiązku polegającego na wykonywaniu badań lekarskich i psychologicznych kierowców, o których mowa w art. 39k ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (t.j. Dz.U.2021.919 ze zm.).

Natomiast w art. 15zzzw ustawy covidowej przewidziano przedłużenie – do dnia upływu 60 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, w zależności od tego, który z nich zostanie odwołany później – m.in. prawa jazdy, uprawnień do kierowania pojazdami, wpisu w prawie jazdy kodu 95 potwierdzającego uzyskanie kwalifikacji wstępnej, kwalifikacji wstępnej przyspieszonej, kwalifikacji wstępnej uzupełniającej, kwalifikacji wstępnej uzupełniającej przyspieszonej albo ukończenie szkolenia okresowego – których ważność upłynęła w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii.

Należy jednak pamiętać o wskazanym wyżej limicie 60 dni na przeprowadzenie niezbędnych badań lekarskich oraz psychologicznych po odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii.

Źródło: https://kadry.infor.pl/bhp/badania-lekarskie/5288106,Waznosc-badan-psychotechnicznych-kierowcow-pandemia.html

Region Gdański NSZZ „Solidarność”

Projekt otrzymał dofinansowanie z Norwegii poprzez Fundusze Norweskie 2014-2021, w ramach programu „Dialog społeczny – godna praca”.

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej