Czy pracownik ma prawo do refundacji kosztów zakupu okularów do pracy przy komputerze?

Tak, przepisy zobowiązują pracodawcę do zapewnienia pracownikom okularów korygujących wzrok, zgodnie z zaleceniem lekarza, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego.

Zakres i zasady profilaktycznej opieki zdrowotnej, którą pracodawca jest zobowiązany zapewnić pracownikom zatrudnionym na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe, określone zostały w Kodeksie pracy oraz w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (DzU nr 148, poz. 973).

Paragraf 8 rozporządzenia wyraźnie zobowiązuje pracodawcę do zapewnienia pracownikowi okularów korygujących wzrok, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy przy komputerze.

Przepisy rozporządzenia nie określają, w jakiej wysokości ma nastąpić refundacja kosztów zakupu przez pracownika okularów korygujących wzrok, używanych podczas pracy przy komputerze. To od pracodawcy zależy, w jakiej wysokości dokona wskazanej refundacji, czy zwróci pracownikowi pełny koszt zakupu okularów czy tylko oprawek lub szkieł oraz co jaki okres będzie dokonywał refundacji.

Pracodawca powinien ustalić w sposób jasny i konkretny obowiązujące w jego firmie zasady dotyczące sposobu i wysokości refundacji. Może to zrobić, umieszczając stosowne zapisy w regulaminie pracy albo w inny sposób przyjęty w danej firmie.

Pierwszym krokiem jest skierowanie pracownika na badania profilaktyczne i uzyskanie zaświadczenia od lekarza okulisty o konieczności stosowania okularów korygujących wzrok podczas obsługi komputera. Następnie pracownik dokonuje zakupu okularów i przedstawia pracodawcy rachunek w celu zwrotu kosztów.

Rozporządzenie nie reguluje kwestii, na jakiej podstawie ma nastąpić refundacja rachunku czy faktury. Faktura może być wystawiona na pracownika, który przedstawia ją pracodawcy, dołączając zaświadczenie lekarza stwierdzające konieczność stosowania okularów.

W sprawie refundacji przez pracodawcę kosztów okularów korygujących wzrok do pracy przy komputerze wypowiadała się również Państwowa Inspekcja Pracy. Stwierdziła ona, że pracodawca może mieć wątpliwości co do obowiązku ponoszenia pełnych kosztów wykonania okularów. Względy słuszności przemawiają jednak za tym, aby pracodawca ponosił pełny koszt robocizny i szkieł o parametrach oznaczonych przez lekarza. Nie ma natomiast żadnych formalnoprawnych przeszkód, aby pracodawca ograniczył swój udział w ponoszeniu kosztów oprawy przez ustalenie kwoty partycypacji nie niższej jednak niż koszt oprawy odpowiadającej co najmniej standardowi podstawowemu.

Źródło: https://kadry.infor.pl/kadry/bhp/ochrona_indywidualna/461780,Okulary-do-pracy-przy-komputerze.html

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej