Czy osobom pracującym na świeżym powietrzu przysługuje odzież chroniąca przed promieniowaniem UV?

Długotrwała ekspozycja skóry na słońce może mieć zarówno krótko-, jak i długoterminowe szkodliwe skutki. Przyczyną tego jest promieniowanie ultrafioletowe. Osoby pracujące na świeżym powietrzu powinny mieć zapewnioną odzież, która w dużym stopniu chroni przed szkodliwym promieniowaniem, powodującym między innymi raka skóry.

Skuteczność takiej odzieży zależna jest od rodzaju i gęstości tkaniny oraz od sposobu jej przetwarzania. Odzież UV zapewniająca bezpieczeństwo pracy w warunkach naświetlenia słonecznego spełnia wymogi normy EN 13758-2:2003+A1:2006 (PN-EN 13758-2:2007).

Norma EN 13758-2:2003+A1:2006 (PN-EN 13758-2:2007) określa właściwości ochronne przed działaniem promieniowania UV. Odzież zgodna z tą normą przeznaczona jest do pracy w środowisku, w którym występuje potencjalne narażenie pracownika na działanie promieni UV.

Współczynnik UPF (Ultraviolet Protection Factor) określa stopień ochrony tkaniny przed promieniowaniem UVA i UVB. Tkanina zostaje wystawiona na działanie źródła UV, które symuluje promienie słoneczne w południe. Ilość promieni UV blokowanych przez tkaninę jest mierzona za pomocą urządzenia zwanego spektrofotometrem. Ocena UPF odnosi się do tego, ile promieni słonecznych jest blokowane. UPF 50+ blokuje ponad 97,5% promieni słonecznych.

Odzież spełniająca normę EN 13758-2:2003+A1:2006 powinna być oznaczona odpowiednim piktogramem lub oznaczona m.in. napisem: „Zapewnia ochronę przed UVA+UVB promieniowania słonecznego” oraz „Ochrona jaką zapewnia odzież może zmniejszyć się w wyniku jej zużycia, rozciągnięcia lub zmoczenia”.

Źródło:https://kadry.infor.pl/kadry/bhp/ochrona_indywidualna/4612307,Odziez-chroniaca-przed-promieniowaniem-UV-dla-pracujacych-na-powietrzu.html

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej