Znów śmiertelny wypadek na budowie

1 października br. doszło do śmiertelnego wypadku na budowie domu w Węgorzynku koło Miastka. 59-letni mężczyzna pracujący przy budowie domu jednorodzinnego spadł z rusztowania, z wysokości 3,5 m, tak nieszczęśliwie, że uderzył się w głowę i zginął na miejscu. – Na razie badamy okoliczności zdarzenia, niewiele mogę powiedzieć o szczegółach poza tym, że 59-latek nie żyje – powiedział prokurator rejonowy w Miastku Michał Krzemianowski, który prowadzi śledztwo w tej sprawie. Niestety nie wiemy, jakie były przyczyny wypadku i czy pracownik miał odpowiednie zabezpieczenia, w tym kask budowlany.

Budownictwo od lat przoduje pod względem negatywnych skutków wypadków przy pracy, w tym liczby zdarzeń śmiertelnych. W 2019 roku w Polsce 44 osoby poniosły śmierć w wyniku wypadków na budowach. Ogólna zaś liczba wypadków śmiertelnych we wszystkich branżach wynosiła 184.

Można oczywiście powiedzieć, że w Polsce jest dużo inwestycji budowlanych, stąd duża liczba wypadków. Jednak wciąż zbyt dużo wypadków spowodowanych jest brakiem odpowiedzialności pracodawców, którzy nie dbają w odpowiednim stopniu o bezpieczeństwo pracy, lub lekceważeniem przez samych pracowników zasad BHP.

Przypomnijmy, że obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie bezpiecznych warunków pracy dla pracowników. Pracodawca musi zapewnić pracownikowi m.in. środki ochrony indywidualnej. Obowiązkiem natomiast pracownika jest właściwe korzystanie z tych środków.

W 2017 roku, jak podają statystyki, 12 proc. wszystkich zgłoszonych wypadków na budowie to urazy głowy, z czego 28 proc. to wypadki śmiertelne. Na placu budowy pracownik jest narażony na spadające przedmioty, uderzenie o twarde przedmioty w przypadku upadku, zranienie przez wystające lub przemieszczające się elementy konstrukcyjne. Hełm lub inaczej kask budowlany może uchronić  przed groźnymi urazami i zminimalizować ryzyko urazów głowy.

Za przestrzeganie zasad BHP w trakcie prac budowlanych odpowiada kierownik budowy. Do jego obowiązków należy między innymi sporządzenie planu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w trakcie prac – przed rozpoczęciem umowy, zabezpieczenie terenu budowy, by uniemożliwić wstęp osobom trzecim, koordynowanie działań związanych z BHP na budowie. Kierownik budowy jest również zobowiązany do wstrzymania robót, jeśli stwierdzona zostanie możliwość zagrożenia zdrowia i złamania zasad BHP.

Jeśli dojdzie do wypadku w trakcie budowy domu, któremu ulegnie pracownik bądź osoba, która w sposób nieuprawniony weszła na teren budowy – winę ponosi wykonawca. Może być to właściciel firmy budowlanej lub kierownik budowy.

Małgorzata Kuźma
fot. Tomasz Modzelewski

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej