Światowy Dzień Ofiar Wypadków przy Pracy. Wzrósł wskaźnik wypadkowości

68 777 osób poszkodowanych w wypadkach przy pracy zgłoszono w 2021 r. Było to o prawie 10 proc. więcej niż w 2020 r. Zwiększyła się również liczba osób poszkodowanych przypadająca na 1000 pracujących (wskaźnik wypadkowości) wzrósł z 4,62 do 5,10.

Jak co roku 28 kwietnia przypada Światowy Dzień Ofiar Wypadków przy Pracy. W tym roku tematem przewodnim obchodów była rola kultury bezpieczeństwa w prewencji wypadków i chorób zawodowych.

Przez kolejne lata spadała w Polsce liczba najcięższych wypadków przy pracy i osób poszkodowanych w nich poszkodowanych. Jednak w 2021 roku nastąpił lekki wzrost w stosunku do roku poprzedniego, i tak w 2020 roku odnotowano ogółem 217 wypadków ze skutkiem śmiertelnym, zaś w 2021 roku nastąpił wzrost do 243 wypadków, w których pracownicy ponieśli śmierć (PIP, 2022).

W zeszłym roku udział osób poszkodowanych w wypadkach śmiertelnych wyniósł 0,3 proc., w wypadkach ciężkich – 0,5 proc. Natomiast liczba osób poszkodowanych w wypadkach z innym skutkiem zwiększyła się o 9,7 proc. Co za tym idzie w 2021 roku wzrósł wskaźnik wypadkowości z 4,62 do 5,10, który oznacza liczbę osób poszkodowanych przypadających na tysiąc pracujących.

Do największej liczby wypadków śmiertelnych przy pracy dochodzi w przetwórstwie przemysłowym i budownictwie. I tak w ubiegłym roku na polskich budowach śmierć poniosło 53 osoby, a w zakładach przetwórstwa przemysłowego 48 osób. Natomiast sektorem gospodarki, w którym systematycznie odnotowuje się najwięcej poszkodowanych w wypadkach przy pracy na 1000 pracujących pozostaje górnictwo i wydobywanie.

Najwyższy wskaźnik wypadkowości zanotowano w woj. podlaskim (6,53), opolskim (6,32) i w warmińsko-mazurskim (6,13), a najniższy w woj. mazowieckim (3,67) i w małopolskim (3,91).

28 kwietnia jest dniem gdy wspominamy ludzi, którzy utracili zdrowie, a nierzadko życie, wykonując swoją codzienną pracę. Jest to też dzień, w którym mówi się, o tym jakie działania powinno się wdrożyć, aby praca była bezpieczna.

Nikt nie powinien wychodzić z domu martwiąc się o to, czy uda mu się wrócić po pracy do rodziny. Jednak taka jest codzienna rzeczywistość wielu pracowników, często z powodu nieodpowiedzialnych pracodawców, którzy idą na skróty, aby zwiększyć zyski, oraz polityków którzy z powodów ideologicznych i polityków, którzy z powodów ideologicznych kwestionują zdroworozsądkowe zasady bezpieczeństwa i zwiększenie kontroli bhp.

– powiedział Claes-Mikael Stahl, zastępca sekretarza generalnego EKZZ (2019).

Małgorzata Kuźma

Region Gdański NSZZ „Solidarność”

Projekt otrzymał dofinansowanie z Norwegii poprzez Fundusze Norweskie 2014-2021, w ramach programu „Dialog społeczny – godna praca”.

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej