Stres cyfrowy – jak sobie z nim radzić? (cz. 2)

Do tego, że technologie cyfrowe ułatwiają człowiekowi życie, także to zawodowe, nie trzeba nikogo przekonywać. Niestety wprowadzanie nowych technologii informatycznych może powodować także negatywny psychologiczny skutek, czyli tzw. stres cyfrowy.

Plakat kampanii. Źródło: ciop.pl

W 2021 roku Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy prowadził zorganizował informacyjną kampanię społeczną pn. „Stres cyfrowy”.

Za cele kampanii przyjęto promowanie zdrowia i dobrego samopoczucia w miejscu pracy, promowanie programów i działań mających na celu poprawę dobrostanu psychofizycznego pracowników poprzez zapewnienie równowagi cyfrowej w czasie pracy i po pracy, podnoszenie świadomości pracowników i pracodawców w zakresie konsekwencji i zagrożeń powstałych w wyniku braku równowagi cyfrowej podczas wykonywania pracy zdalnej oraz podnoszenie świadomości społecznej w zakresie negatywnych skutków stresu wynikającego z braku równowagi cyfrowej oraz o sposobach radzenia sobie z nim.

Czym jest stres cyfrowy i jakie wywołuje negatywne skutki czytaj tutaj.

Jak radzić sobie ze stresem cyfrowym

Jeżeli zauważymy u siebie słabszą koncentrację i zaburzenia pamięci,  poczucie przeciążenia pracą, a nawet wypalenie zawodowe,  zwiększoną drażliwość i konfliktowość lub poczucie osamotnia, wreszcie gdy odczuwamy brak równowagi pomiędzy pracą a życiem osobistym, to bardzo prawdopodobne, że dopadł nas stres cyfrowy.

Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy w przygotowanych materiałach podał kilka rad dla pracowników, którzy stosując je mogą zmniejszyć poziom technostresu.

Ogólna zasada to ograniczenie i ustalenie reguł używania korzystania z urządzeń i technologii cyfrowych nie tylko w pracy.

Walkę z technostresem zacznijmy od stworzenia własnego rytuału rozpoczynania dnia pracy. Zamiast sięgania natychmiast po przebudzeniu do leżącej na stoliku nocnym komórki, można wykonać ćwiczenia rozciągające, wypić szklankę wody, podelektować się filiżanką kawy i wreszcie zjeść zdrowe śniadanie. W pracy również ustalmy stałą porę posiłku, który spożywajmy najlepiej w innym miejscu niż stanowisko pracy i oczywiście pamiętajmy, żeby być w tym czasie offline. Również wszelkie inne przerwy w pracy spędzajmy z dala od biurka i komputera i najlepiej aktywnie. Musimy również zmienić swój stosunek do Internetu, świadomie wybierajmy na co warto poświęcić czas siedząc przeglądając strony internetowe czy media społecznościowe.

Ważne jest także szczególnie w przypadku pracy zdalnej, aby ustalić i sygnalizować koniec pracy.

 Jeśli czujemy, że sami sobie nie poradzimy ze złymi nawykami w używaniu technologii cyfrowych,  skorzystajmy z skorzystać z dostępnych na rynku programów i aplikacji, które pomogą nam w kontrolowaniu i zarządzaniu naszym czasem oraz ograniczą dostęp do stron internetowych i platform.

Małgorzata Kuźma

Źródło: https://www.ciop.pl

Region Gdański NSZZ „Solidarność”

Projekt otrzymał dofinansowanie z Norwegii poprzez Fundusze Norweskie 2014-2021, w ramach programu „Dialog społeczny – godna praca”.

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej