Środki ochrony indywidualnej

Pracodawca jest obowiązany dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie środki ochrony indywidualnej zabezpieczające przed działaniem niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia czynników występujących w środowisku pracy oraz przekazywać mu informacje o sposobach posługiwania się tymi środkami – tak mówi art. 237(6) § 1 Kodeksu pracy.

Pracodawca w pierwszej kolejności powinien dążyć do wyeliminowania  szkodliwych czynników zagrażających pracownikom w miejscu pracy, jeśli jest to niemożliwe, powinien zastosować środki zbiorowej ochrony czyli rozwiązania organizacyjne i techniczne, ograniczające wpływ tych zagrożeń na zdrowie i bezpieczeństwo pracowników. Jeżeli wciąż występuje zagrożenie zdrowia i życia pracownika, niezbędne jest zastosowanie środków ochrony indywidualnej.

Środkami ochrony indywidualnej są wszelkie środki noszone lub trzymane przez pracownika w celu jego ochrony przed zagrożeniami związanymi z wykonywaną przez niego pracą.

Rodzaje środków ochrony indywidualnej zostały szczegółowo wyliczone w tabeli nr 3 zawartej w załączniku nr 2 do rozp. w sprawie BHP.

Środkami ochrony indywidualnej są:

  • Środki ochrony głowy –  m.in. hełmy ochronne, kaski, przyłbice spawalnicze,
    kominiarki , czapki, czepki i stożki, kaptury, siatki na włosy chroniące przed zaplątaniem się
  • Środki ochrony kończyn górnych (części) –  rękawice (włącznie z mitenkami i ochroną na ramiona), ochraniacze na palce, ochraniacze dłoni, ochraniacze nadgarstka, ochraniacze nadgarstka i przedramienia, ochraniacze łokcia, ochraniacze przedramienia i ramienia
     rękawice i ochraniacze
  • Środki ochrony kończyn dolnych – obuwie (np. buty, w tym w pewnych okolicznościach drewniaki, buty, które mogą mieć stalowe ochraniacze na palce), wkładki i nakładki
    skarpety, zdejmowane ochraniacze podbicia, ochraniacze stopy, ochraniacze golenia
    nakolanniki (ochraniacze kolana), ochraniacze uda, akcesoria (np. kolce, raki), getry
    inne środki ochrony twarzy i oczu (okulary, gogle, osłony twarzy, w tym półsłony i przyłbice, tarcze)
  • Środki ochrony słuchu – wkładki przeciwhałasowe, nauszniki i hełmy przeciwhałasowe)
  • Środki ochrony układu oddechowego  – m.in. kaptury, maski, półmaski i ćwierćmaski,  sprzęt oczyszczający do pracy ciągłej, sprzęt izolujący do pracy ciągłej, sprzęt ucieczkowy oczyszczający oraz izolujący)
  • Środki izolujące cały organizm – m.in. środki z doprowadzeniem powietrza
  • Dermatologiczne środki ochrony skóry – kremy hydrofobowe, kremy i żele hydrofilowe
    preparaty chroniące przed promieniowaniem UV
  • Środki ochrony skóry i środki ochrony części ciała (w tym tułowia i brzucha) – kombinezony,
    kostiumy, kurtki, bluzy, spodnie, fartuchy, płaszcze, peleryny, kamizelki, ochraniacze barku, ochraniacze klatki piersiowej, ochraniacze brzucha, ochraniacze pośladków, osłony tułowia,
    osłony głowy i karku, osłony na tarczycę, osłony na piersi, osłony na gonady
  • Środki ochrony całego ciała – uprzęże pełne, uprzęże biodrowe, pasy ustalające pozycję podczas pracy i ograniczające przemieszczanie, linki ustalające pozycję podczas pracy, wysuwane ograniczniki upadku, pochłaniacze energii, urządzenia samozaciskowe wraz z liną kotwiczną, urządzenia do regulacji lin, urządzenia kotwiczące, które nie są przeznaczone do stałego zamocowania i które nie wymagają zapinania przed użyciem, złącza, smycze, uprzęże ratunkowe, liny bezpieczeństwa, kamizelki ratunkowe, środki sygnalizujące wizualnie obecność użytkownika.

Katalog środków ochrony indywidualnej nie jest katalogiem zamkniętym.
Pracodawca zobowiązany jest do dostarczenia środków ochrony indywidualnej, a pracownik ma obowiązek stosowania tych środków.

Małgorzata Kuźma

Region Gdański NSZZ „Solidarność”

Projekt otrzymał dofinansowanie z Norwegii poprzez Fundusze Norweskie 2014-2021, w ramach programu „Dialog społeczny – godna praca”.

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej