Sprawozdanie z działalności Państwowej Inspekcji Pracy. Pracowity rok inspektorów PIP

55 tysięcy kontroli przeprowadzili w ubiegłym roku pracownicy Państwowej Inspekcji Pracy. Co niepokojące stwierdzono wzrost liczby naruszeń prawa, które przekroczyły 600 tysięcy – wynika ze Sprawozdanie z działalności Państwowej Inspekcji Pracy za rok 2021.  

Państwowa Inspekcja Pracy co roku publikuje sprawozdanie ze swojej działalności, które jest w pewnym sensie także obrazem stanu bezpieczeństwa i przestrzegania prawa pracy w Polsce.

Aż jedną trzecią kontroli inspektorzy PIP podejmowali w konkretnej sprawie po skardze pracowników, którzy skarżyli się najczęściej na łamanie swoich praw w zakresie zarówno sfery wynagrodzeń i świadczeń należnych pracownikowi, jak i bezpieczeństwa pracy.

– W ubiegłym roku aż ponad 26 tysięcy skarżących sygnalizowało naruszenia dotyczące wypłaty i prawidłowego wyliczenia wynagrodzenia za pracę. Wprawdzie było to mniej niż w latach poprzednich, ale i tak skala jest niepokojąca – napisała we wstępie do sprawozdania Katarzyna Łażewska-Hrycko, główna inspektor pracy.

W ubiegłym roku inspektorzy PIP przeprowadzili 55 tysięcy 842 kontrole, w tym 2043 kontrole przestrzegania ograniczenia handlu. Skontrolowano 45 362 podmioty, zatrudniające łącznie prawie 3 i pół miliona pracowników.

Efektem kontroli było wydanie 175 tysięcy decyzji dotyczących bezpieczeństwa pracy, w tym w 4706 przypadkach decyzja dotyczyła wstrzymania prac, w 6646 przypadkach wstrzymania eksploatacji maszyny, w 2360 – skierowania do innych płac.

Inspektorzy wydali także 4393 decyzji nakazujących wypłatę świadczeń na łączną kwotę 63,8 mln zł.

12 047 – to liczba mandatów karnych nałożonych przez inspektorów na łączną kwotę 14, 4 mln. W 827 przypadkach sporządzono wnioski o ukaranie do sądu, a w 618 zawiadomienia do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

Najbardziej kontrolowaną branżą był handel ( w dziale tym oprócz handlu hurtowego i detalicznego znajduje się także naprawa pojazdów samochodowych), w której przeprowadzono 12 323 kontrole (22,1 proc. wszystkich przeprowadzonych w zeszłym roku przez PIP kontroli), na drugim miejscu budownictwo ( 11 tysięcy kontroli – 20 proc.), a na trzecim przetwórstwo przemysłowe (9997 kontroli).

Najczęściej kontrolowane były przedsiębiorstwa zatrudniające do 9 pracowników – 58,5 proc. wszystkich kontroli i zatrudniające od 10 do 49 pracowników – 24,4 proc.

Małgorzata Kuźma

Region Gdański NSZZ „Solidarność”

Projekt otrzymał dofinansowanie z Norwegii poprzez Fundusze Norweskie 2014-2021, w ramach programu „Dialog społeczny – godna praca”.

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej