Raport MOP i WHO. Choroby, które zabijają w pracy

– Nikt nie powinien chorować ani umierać z powodu wykonywania swojej pracy. A jednak każdego roku 1,9 miliona ludzi umiera z powodu ekspozycji na czynniki ryzyka w miejscu pracy – czytamy we wspólnym raporcie Międzynarodowej Organizacji Pracy i Światowej Organizacji Zdrowia. Złe warunki pracy mogą doprowadzić do wielu chorób, które niestety kończą się śmiercią pracowników. Z badań wynika, że najwięcej zgonów związanych z pracą spowodowane jest przewlekłą obturacyjna chorobą płuc, udarami i chorobami niedokrwiennymi serca.

Międzynarodowa Organizacja Pracy (MOP) i Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) prowadziły w latach 2000-2016 badania dotyczące „obciążenia chorobami” związanymi z pracą. 17 września 2021 roku ukazał się wspólny raport przedstawiający czynniki narażenia zawodowego i ich wpływu na zdrowie pracowników.

Czytaj więcej…>>

Badania przeprowadzone przez MOP i WHO dotyczyły kilkudziesięciu jednostek chorobowych, które mogą wystąpić na skutek czynników narażenia zawodowego.

Wśród nich znalazły się takie, jak: astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc, choroby niedokrwienna serca, rak (nerki, krtani, nosogardzieli, jajnika, tchawicy, oskrzeli, płuc), białaczka, ból pleców i szyi, międzybłoniak, ubytek słuchu, udar mózgu, rak tchawicy, urazy spowodowane przez pojazdy mechaniczne, utonięcia, oparzenia, ciała obce, zatrucia.

Z badań wynika, że w 2016 najwięcej zgonów związanymi z pracą spowodowanych było przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (450 381 zgonów), a następnie udarem (398 306 zgonów) oraz chorobą niedokrwienną serca (346 618 zgonów).

We wstępie do Raportu dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny WHO i Guy Ryder, dyrektor generalny MOP napisali: Nikt nie powinien chorować ani umierać z powodu wykonywania swojej pracy. A jednak każdego roku 1,9 miliona ludzi umiera z powodu ekspozycji na czynniki ryzyka w miejsce pracy. Cele Zrównoważonego Rozwoju (SDGs) 2030 mają za zadanie „zapewnienie zdrowego życia i promowanie dobrego samopoczucia” oraz „godziwej pracy” dla wszystkich ludzi, niezależnie od ich statusu ekonomicznego lub społecznego. Osiągnięcie tych celów wymaga kompleksowego, dokładnego i przejrzystego monitorowania zdrowia i bezpieczeństwa pracowników.

(mk)

Region Gdański NSZZ „Solidarność”

Projekt otrzymał dofinansowanie z Norwegii poprzez Fundusze Norweskie 2014-2021, w ramach programu „Dialog społeczny – godna praca”.

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej