Przyjazne budynki

Współczesna ludzkość należy w większości do generacji, która spędza 90 proc. swojego czasu w zamkniętych pomieszczeniach – Indoor Generation. Taki tryb życia niestety nie najlepiej wpływa na nasze zdrowie. I tak  powietrze wewnątrz budynków, w których spędzamy większość naszego życia jest gorsze od tego na zewnątrz. Także siedząca pozycja, w której pozostajemy przez wiele godzin w ciągu dnia, jest zabójcza dla naszego zdrowia

Stężenie niektórych zanieczyszczeń wewnątrz budynków może  być od 2 do 5 razy większe niż na tzw. dworze.  Zwiększa to o 40 proc. ryzyko zachorowania na astmę i choroby górnych dróg oddechowych.

Na złą jakość powietrza w budynkach negatywny wpływ mają między innymi  zła wentylacja, produkty, które kupujemy(detergenty i… zabawki), czy niektóre materiały budowlane. Praca w pomieszczeniach to także ograniczony dostęp do dziennego światła, co z kolei skutkuje zwiększonym ryzykiem wystąpienia problemów zdrowotnych, takich jak cukrzyca, choroby serca i depresja.

Co gorsza najczęściej zarówno w pracy jak i poza nią najczęściej siedzimy. W pozycji siedzącej spędzamy co najmniej 7 godzin, a wraz z wiekiem liczba ta wzrasta do 10 lub więcej godzin. To też wpływa negatywnie na nasze zdrowie. Według Światowej Organizacji Zdrowia  siedzący tryb życia jest czwartym głównym czynnikiem ryzyka śmiertelności na świecie.

Pewnym remedium na te bolączki naszego życia jest poprawa naszego otoczenia, np. budynków w których spędzamy tak dużo czasu.

WELL building Standard to system certyfikowania budynków, które spełniają kryteria  ukierunkowane na poprawę zdrowia i dobrego samopoczucia ludzi spędzających w nim czas.

Aby budynek otrzymał  certyfikacje WELL Building Standard musi spełnić szereg warunków.

I tak w budynku musi być zapewnione wysokiej jakości powietrze przez cały okres  użytkowania budynku. Także określone są progi dostępności i zanieczyszczenia wody pitnej, a także elementy ukierunkowane na zarządzanie wodą. Także istotny jest dostęp do światła najlepiej naturalnego.

W certyfikowanym budynku powinna być także realizowana  koncepcja zdrowego odżywiania, co oznacza między innymi dostępność owoców i warzyw oraz przestrzeni tworzenia miejsc żywieniowych, w których najzdrowszy wybór jest najłatwiejszy.

W przyjaznym dla człowieka budynku promowane jest zdrowie psychiczne poprzez tworzenie strategii i programów, które mają pozytywny wpływ na dobrostan poznawczy i emocjonalny człowieka. Promowany jest także ruchu i wspierana aktywności fizycznej, zniechęca się natomiast do siedzącego trybu życia poprzez tworzenie i zwiększanie możliwości w przestrzeniach pracy.

Przyjazny budynek zapewnia także swoim użytkownikom komfort termiczny, jak i komfort akustyczny.

Aby otrzymać certyfikat WELL Building Standard TM przy  budowie, wypsoażeniu I eksploatacji  danego budynku powinny być zastosowane materiały  nie narażające ludzi na chemikalia, które mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie człowieka.

Obecnie w Polsce certyfikatami WELL Building Standard mogą poszczycić się:

  • Budynek projektu Wave w Gdańsku
  • Budynek Spark B w Warszawie
  • Dwa budynki Bramy Miasta w Łodzi
  • Budynek Centrum Południe we Wrocławiu

Małgorzata Kuźma

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej