Koniecznie Bezpiecznie

„Koniecznie Bezpiecznie” to hasło tegorocznego Tygodnia Bezpieczeństwa na Budowach, które odbywało się dniach 4-8 października 2021 r. Organizatorem akcji jest Porozumienie na rzecz Bezpieczeństwa w Budownictwie.

Liczba osób poszkodowanych w wypadkach w budownictwie w Polsce systematycznie spada. W 2009 roku poszkodowanych było 8684, a 2019 roku w 4743. Nastąpił spadek o 45 proc. To dużo, jednak nie satysfakcjonuje to członków Porozumienia na rzecz Bezpieczeństwa w Budownictwie, którzy chcieliby, aby liczba wypadków, a co za tym idzie poszkodowanych wynosiła zero.

W ramach ósmego już Tygodnia Bezpieczeństwa odbyły się warsztaty, konkursy, pokazy nowoczesnych rozwiązań, wykłady i prelekcje.

– Porozumienie na rzecz Bezpieczeństwa w Budownictwie zostało powołane do życia kilka lat temu. Przystąpiły do niego duże korporacje budowlane działające na terenie Polski, co więcej, zobowiązały one także swoich podwykonawców, a więc wiele średnich i małych firm do stosowania się do podwyższonych standardów BHP. Tygodnie bezpieczeństwa były organizowane początkowo w poszczególnych firmach, teraz jest to jedna akcja. Te Tygodnie bezpieczeństwa pokazują, gdzie należy poprawić bezpieczeństwo, poza tym angażują całą załogę w problematykę bezpieczeństwa pracy. A to jest ważne, gdyż duże znaczenie ma zmiana mentalności i podejścia do problemu BHP samych pracowników – mówi Zbigniew Kowalczyk, długoletni lider NSZZ „Solidarność” w Skanska.

Zdaniem Kowalczyka Porozumienie na rzecz Bezpieczeństwa w Budownictwie spowodowało podniesienie standardów BHP, a co za tym idzie spadek liczby wypadków, jednak nie udało się tej inicjatywy rozszerzyć na inne sfery.

– Inicjatywa Porozumienie dla Bezpieczeństw w Budownictwie została podjęta przy udziale Sekretariatu Krajowego Budownictwa NSZZ „Solidarności” i OPZZ. Jednak samo porozumienie zostało podpisane bez udziału związków zawodowych. Spowodowane było to tym, iż organizacje związkowe chciały przekształcić tę inicjatywę w kierunku zawarcia ponadzakładowego układu zbiorowego dla pracowników budownictwa. Niestety na to nie zgodzili się pracodawcy – mówi Zbigniew Kowalczyk.

W tegorocznym Tygodniu Bezpieczeństwa swoją role mieli także inspektorzy pracy z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Gdańsku.

Jak czytamy w relacji zamieszczonej na stronie OIP w Gdańsku, 4 października 2021 roku inspektorzy przeprowadzili szkolenie dla pracodawców i pracowników wykonujących prace transportowe na budowie osiedla mieszkaniowego, prowadzonego przez Mota Engil Central Europe S.A. w Gdańsku przy ul. Letnickiej. Dzień później odbyło się szkolenie dla pracowników Mostostalu Warszawa S.A. zatrudnionych na stanowiskach: kierownika projektu, kierownika budowy, kierowników robót, inżynierów budowy i majstrów. Szkolenie miało miejsce się na terenie budowy Dworca Głównego w Gdańsku. 6 października 2021 roku przeprowadzono szkolenie dla pracowników Budimex S.A. oraz przedstawicieli firm realizujących budowę Teatru Wybrzeże w Gdańsku, z omówieniem problematyki dotyczącej organizacji placu budowy, obowiązków pracodawców i pracowników realizujących pracę. Podobne szkolenie zorganizowano 8 października 2021 roku dla pracowników NDI S.A. oraz przedstawicieli firm realizujących budowę Centrum Kompetencji STOS w Gdańsku przy ul. Romualda Traugutta.

Małgorzata Kuźma

Region Gdański NSZZ „Solidarność”

Projekt otrzymał dofinansowanie z Norwegii poprzez Fundusze Norweskie 2014-2021, w ramach programu „Dialog społeczny – godna praca”.

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej