Stanowisko Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” z okazji 25. rocznicy wyborów z 4 czerwca 1989 roku

Zarząd Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” – w 25. rocznicę wyborów z 4 czerwca 1989 roku – stojąc w miejscu, w którym w Grudniu 1970 roku strzelano do robotników, uczniów, studentów, składa hołd tym wszystkim, którzy przeciwstawiając się zbrodniczemu systemowi, doprowadzili do Wolnej i Niepodległej Ojczyzny.

Pamiętamy, że to z tego ogromnego wysiłku i poświęcenia tak wielu – powstał nasz Związek. Wyrażamy nadzieję, że wartości i cele, o które wówczas walczono, zostaną w pełni zrealizowane.

Zarząd Regionu wyraża jednocześnie głębokie przekonanie, że nie byłoby Sierpnia 1980 i czerwca 1989 bez św. Jana Pawła II i jego pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny, która miała miejsce w czerwcu 35 lat temu. To Jego słowa dały siłę i przywróciły nadzieję.

25 lat po czerwcowych wyborach Polska na pewno nie jest taka, o jakiej marzyliśmy. Brak pracy, niskie wynagrodzenia, „śmieciowe” umowy, biurokracja, brak perspektyw dla młodych skutkują masową emigracją zarobkową, niskim zaufaniem do Państwa i instytucji życia publicznego, głębokimi podziałami w społeczeństwie. Ale dziś bardzo wiele zależy od nas – od naszych wyborów, decyzji, zachowań.

Dzień 4 czerwca to też dzień refleksji, czy naszą wolność zagospodarowaliśmy właściwie, czy sprawiedliwie rozliczyliśmy trudną przeszłość, czy sprostaliśmy pamięci tych, którzy wolności nie doczekali, oddając za nią najcenniejszą ofiarę zdrowia, a czarni i z życia?

W imieniu Zarządu Regionu:

Krzysztof Dośla
Przewodniczący Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność ”

Apel otrzymują:

  • Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność”,
  • Parlamentarzyści województwa pomorskiego,
  • Wojewoda Pomorski,
  • Marszałek Województwa Pomorskiego,
  • Rektorzy wyższych uczelni Wybrzeża,
  • Środki społecznego przekazu
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej