Stanowisko ZRG NSZZ „Solidarność’ w sprawie sytuacji Stoczni Marynarki Wojennej

Zarząd Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” od wielu lat monitoruje sytuację Stoczni Marynarki wojennej w Gdyni i razem z Komisją Międzyzakładową NSZZ „Solidarność” Stoczni Marynarki Wojennej wiele razy interweniował  w Ministerstwie Obrony, domagając się określenia jasnej i wieloletniej polityki w zakresie obronności państwa na morzu.

Niestety, polityka władz rządowych nie wspiera polityki morskiej,  ani tym samym  Stoczni produkującej okręty wojenne. Takim ewidentnym przykładem są losy korwety „Gawron”, której budowa pochłonęła prawie pół miliarda złotych i z ukończenia budowy której zrezygnowano. Decyzja ta będzie miała oprócz olbrzymich strat finansowych także znaczący wpływ na losy Stoczni Marynarki Wojennej i jej załogi. Doprowadzi to naszym zdaniem do całkowitej likwidacji tej specjalistycznej stoczni.

Jesteśmy zdumieni i zbulwersowani faktem, iż Polska, kraj który walczył dziesiątki lat o dostęp do morza, kraj, dla którego morze jest oknem na świat – decyduje się na powolną rezygnację z obrony tego obszaru. Jest – naszym zdaniem – jeszcze czas na zweryfikowanie tej polityki, na wykorzystanie fachowej załogi i możliwości Stoczni do budowy nowoczesnych okrętów wojennych. Jest czas, aby Bałtyk mógł być chroniony przez okręty wybudowane dla polskiej marynarki i przez polską Stocznię.

Wobec potęgującego się zagrożenia dla SMW i możliwości dalszej utraty miejsc pracy, oczekujemy od czynników rządowo-ministerialnych zorganizowania spotkania odnośnie dalszych losów Stoczni marynarki Wojennej i załogi z udziałem wszystkich zainteresowanych.

Gdańsk, 5.03.2012 r.

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej