Zawarcie układu zbiorowego pracy to ukoronowanie dialogu społecznego

Układ zbiorowy pracy jest porozumieniem zawieranym pomiędzy pracodawcą lub organizacjami pracodawców a związkami zawodowymi.  Zapisy w układach dotyczą najczęściej wynagrodzenia za pracę oraz innych świadczeń na rzecz pracownika lub jego rodziny.  Zakładowe układy zbiorowe pracy obejmują swoim zakresem jednego pracodawcę i mogą być zawarte wyłącznie w tych firmach, gdzie działają związki zawodowe. Układy ponadzakładowe dotyczą pracowników zatrudnionych przez pracodawców jednej branży zrzeszonych w organizacji pracodawców.

Zdjęcie: screen Radio Gdańsk

Układy zbiorowe pracy to temat piątej audycji z cyklu „Dialog społeczny kluczem do rozwoju”, realizowanej w ramach projektu prowadzonego przez Zarząd Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”, a finansowanego Norwegię poprzez Fundusze Norweskie 2014 – 2021, w ramach programu „Dialog społeczny – godna praca”.

O korzyściach wynikających z zawierania układów zbiorowych pracy mówił na antenie Radia Gdańsk Jacek Rybicki, ekspert do spraw dialogu społecznego.

Układy zbiorowe pracy są takim ukoronowaniem procesu dialogu społecznego, mimo że zakładają podwyższenie norm kodeksowych to mogą okazać się zwycięskie dla obu stron dialogu społecznego.  Są ukoronowaniem procesu tego dialogu i mimo, że zakładają podwyższenie norm kodeksowych, mogą okazać się zwycięskie dla każdej ze stron. Dla przykładu dodatkowe dni urlopu pod warunkiem, że pracownik wykorzysta urlop który mu przysługuje do listopada, umożliwia pracodawcy lepszą organizację pracy. Innym przykładem jest zawarte w układzie podniesienie kodeksowych 80 proc. wynagrodzenia za L4, które spowoduje, że chory pracownik zostanie w domu, a nie będzie zarażał innych w pracy, co w czasie pandemii jest szczególnie istotne. Takie przykłady można mnożyć, w układach często są zawierane zapisy, które wiążą pracownika z firmą, na przykład nagrody jubileuszowe. Układy zbiorowe pracy mogą też wzmacniać więzi między pracodawcą a pracownikami. Na szczęście jest też tak, że zlecający przetargi zwraca uwagę, czy układ zbiorowy obowiązuje w danym zakładzie, co jest gwarancją, że ten zakład przestrzega przepisów dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy. Warto zawierać układy, bo one mogą okazać się korzystne dla każdej ze stron dialogu społecznego – mówił Jacek Rybicki.

Czy wiesz, że…

99 proc. pracowników we Francji jest objętych układami zbiorowymi pracy. W wielu krajach tzw. starej Unii ponad 70 proc. pracowników może korzystać z benefitów, jakie dają układy zbiorowe pracy. W Polsce to  zaledwie 12,5%, przy niemal zupełnym braku układów ponadzakładowych.

Link do audycji….>>

Małgorzata Kuźma

Region Gdański NSZZ „Solidarność”

Projekt otrzymał dofinansowanie z Norwegii poprzez Fundusze Norweskie 2014-2021, w ramach programu „Dialog społeczny – godna praca”.

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej