Zaufanie Polaków do związków zawodowych rośnie

Działalność związków zawodowych pozytywnie ocenia 46 procent Polaków. Krytycznie odnosi się do niej 18 procent badanych – wynika z sondażu CBOS. Co trzeci respondent twierdzi, że związki zawodowe skutecznie bronią interesów pracowniczych. Jednocześnie według 39 proc. Polaków mają one zbyt mały wpływ na decyzje władz. W ciągu ostatnich czterech lat zaufanie do związków zawodowych wzrosło z 26 do 34 procent.

Zdjęcie: screen Radio Gdańsk

Postrzegania związków zawodowych w Polsce to temat kolejnej audycji emitowanej w Radiu Gdańsk w ramach cyklu audycji przygotowywanej przez Dział Informacji i Promocji ZRG NSZZ „Solidarność” i dziennikarzy Radio Gdańsk. Cykl audycji „Dialog społeczny kluczem do rozwoju” finansowany jest przez Norwegię poprzez Fundusze Norweskie 2014 – 2021, w ramach programu „Dialog społeczny – godna praca”.

O komentarz dotyczący wzrostu w ostatnich latach  zaufania do związków zawodowych redaktor Beata Gwoździewicz poprosiła  rzecznika Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Marka Lewandowskiego.

Zaufanie do związków zawodowych zawsze jest pochodną sytuacji na rynku pracy. Ludzie oczekują skuteczności, a oceniają ją po tym, jak im się pracuje, jakie są warunki pracy, jaka jest skala łamania prawa.  Jeżeli ta sytuacja się poprawia, przeważnie poprawiają się też oceny związków zawodowych. Ale patrząc w dłuższej perspektywie niż ostatnie cztery lata, mieliśmy już okresy, gdy zaufanie do związków zawodowych było znacznie wyższe, ale mieliśmy też okresy, gdy było dużo niższe. To raczej pytanie do socjologów niż do związków zawodowych, dlatego że to jest tożsame z zachowaniem społeczeństwa polskiego także w innych dziedzinach. Intuicyjnie odnosimy wrażenie, że Polska to środowisko kibiców, którzy niespecjalnie chcą się w coś angażować, ale lubią wszystko oceniać, lubią coś otrzymać albo mieć świadomość, że coś się należy bez własnego zaangażowania. To w poprzek temu, czym są związki zawodowe. Związek zawodowy to są zorganizowani pracownicy, którzy organizują się po to, aby mieć siłę, dzięki której mogą mieć wpływ na swoje warunki pracy. Widać więc, że to nie jest jakaś instytucja usługowa, do której ja się zapiszę, a wy zrobicie mi dobrze, ale to forma samoorganizacji, która pozwala samemu osiągać cele. Gdybyśmy taki sondaż przeprowadzili w firmach, gdzie związki zawodowe funkcjonują, a jest ich niestety tylko 25 procent, więc widać, jaka jest przepaść, to gdybyśmy zrobili te sondaże tam, gdzie związki są, to prawdopodobnie zaufanie byłoby co najmniej dwukrotnie wyższe do tego, które notujemy w tym ogólnopolskim badaniu. Tam, gdzie są związki zawodowe i to są dane nie tylko nasze wewnętrzne, ale także potwierdzone przez Główny Urząd Statystyczny a także statystyki sądowe, skala łamania prawa jest dużo mniejsza, są dużo lepsze zarobki, lepsze jest zorganizowanie i bezpieczeństwo miejsca pracy.

Na pytanie redaktor Beaty Gwoździewicz: – Czyli można podsumować, że ze związkami zawodowymi łatwiej? rzecznik NSZZ „Solidarności” swierdził:

– Można podsumować, że jeżeli zrozumie się, czym jest związek zawodowy i sięgnie się po to narzędzie, bo jest to narzędzie, a nie byt sam dla siebie, ze związkami zawodowymi jest łatwiej. Związek zawodowy zakłada się po to, żeby rozwiązywać konkretne problemy i realizować konkretne cele. Związek zawodowy jest najlepszym narzędziem do tego, żeby zadbać o swój własny interes. Jeżeli takie zrozumienie będzie, to i uzwiązkowienie byłoby dużo wyższe, a ocena związków zawodowych byłaby na zupełnie innym poziomie – dodał rzecznik.

Najnowsze badania CBOS  potwierdzają, że do  naruszeń  praw  pracowniczych  rzadziej dochodzi w zakładach, w których są związki zawodowe. W zasadzie nie występują tam opóźnienia w wypłacie wynagrodzeń ani praca w „szarej strefie”.  W swojej ofercie NSZZ „Solidarność” ma także bezpłatną opiekę prawną zarówno dla organizacji związkowych, jak i w sprawach indywidualnych dla członków związku.

Link do audycji…>>

Małgorzata Kuźma

Region Gdański NSZZ „Solidarność”

Projekt otrzymał dofinansowanie z Norwegii poprzez Fundusze Norweskie 2014-2021, w ramach programu „Dialog społeczny – godna praca”.

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej