Ukradzione święto

Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, popularnie zwany Świętem Pracy – w Polsce, ale także w wielu innych krajach obchodzony jest 1 maja. Niestety, fakt zawłaszczenia tego dnia przez komunistów spowodował, że przeciętnemu Polakowi nie kojarzy się on ze świętem ludzi pracujących. Obecnie w Polsce traktowany jest on jako pierwszy dzień trzydniowej majówki.

1 maja jako Święto Pracy został ustanowiony na pamiątkę demonstracji robotników, krwawo stłumionych przez policję w maju 1886 roku na ulicach Chicago. Obecnie 1 maja jest dniem wolnym od pracy w wielu krajach świata.

Kontrpochody

W Polsce Święto Pracy jest świętem państwowym od 1950. To, że święto to wprowadzili komuniści, było ono przez lata PRL-u symbolem raczej ciemiężenia klasy robotniczej, a nie jej świętem. Pomimo że był to dzień wolny od pracy, udział w pochodach pierwszomajowych był przez wiele lat obowiązkowy. Był kij, ale była też marchewka. Przy trasie przejścia pochodów stały specjalne ciężarówki sprzedające towary spożywcze, które trudno było na co dzień dostać w sklepie. Odpowiedzią Polaków na oficjalne pochody pierwszomajowe były kontrpochody organizowane przez opozycję, które były brutalnie rozbijane przez ówczesną milicję. Dla Polaków alternatywnym dniem walki o prawa obywatelskie, ale i też pracownicze stał się 3 maja, polskie święto państwowe ustanowione w 1919 r. i ponownie w roku 1990. Wtedy to ruszały autentyczne demonstracje ludzi pracy, niestety podobnie jak pierwszomajowe kontrpochody również brutalnie były pacyfikowane przez władze komunistyczne. Władza państwowa tak bała się 3 maja, że flagi państwowe wywieszane na 1 maja musiały być pod groźbą kary usunięte już 2 maja.

Nowa preambuła

W 2007 r. Sejm uchwalił jej nowelizację ustawy dotyczącej Święta 1 maja. Wprowadzono przede wszystkim nową preambułę, która obecnie brzmi:

„W hołdzie wszystkim tym, którzy swoją pracą tworzyli wielkość Naszej Ojczyzny, wspierali jej rozwój i budowali przyszłość dla następnych pokoleń, dla podkreślenia wartości pracy ludzkiej – rozumianej jako moralny obowiązek człowieka, ale też jako doskonalenie świata nas otaczającego – dokonującej się poprzez wszechstronny rozwój osoby ludzkiej, w trosce o zachowanie godności pracy ludzkiej i wiążącej się z tym wolności i mądrości”.

– brzmi nowa preambuła uzasadniająca zachowanie Święta.

Dziś obchody pierwszomajowe w Polsce organizują partie lewicowe, często postkomunistyczne, które niewiele mają wspólnego z reprezentowaniem interesów pracowniczych, bardziej zajęte są różnego rodzaju ideologiami.

Odzyskać pracownicze święto

NSZZ „Solidarność”, chcąc odzyskać 1 maja dla ludzi pracy, organizuje w tym dniu Ogólnopolską Pielgrzymkę Pracowników i Pracodawców do najważniejszego ośrodka kultu św. Józefa w Polsce, jakim jest Narodowe Sanktuarium pod jego wezwaniem w Kaliszu Przypomnijmy, że 1 maja jest Świętem Józefa Rzemieślnika. Ustanowił je papież Pius XII w 1955 r.

Pierwszy poniedziałek września

Co ciekawe, choć to właśnie na pamiątkę wydarzeń w Chicago ustanowiono 1 maja Świętem Pracy, w Stanach Zjednoczonych Ameryki, Labor Day obchodzony jest w pierwszy poniedziałek września. To ruchome święto jest dniem ustawowo wolny od pracy i szkoły. Dla wielu Amerykanów jest to okazja do przedłużonego weekendu i do tego kończącego wakacyjno-urlopowy sezon. Labor Day został ustanowiony oficjalnym świętem w 1894 roku.

Małgorzata Kuźma

Region Gdański NSZZ „Solidarność”

Projekt otrzymał dofinansowanie z Norwegii poprzez Fundusze Norweskie 2014-2021, w ramach programu „Dialog społeczny – godna praca”.

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej