Spory zbiorowe w 2022 roku

Wzrost wynagrodzeń mających na celu zniwelowanie negatywnych skutków wzrostu cen to główny przedmiot sporów zbiorowych zgłoszonych w roku 2022 r. do Okręgowego Inspektoratu Pracy w Gdańsku.

W ubiegłym roku do OIP w Gdańsku zgłoszono 36 sporów zbiorowych. Najwięcej zgłoszeń pochodziło od pracodawców branży przetwórstwa przemysłowego (8 zgłoszeń), sześć sporów zbiorowych miało miejsce w przedsiębiorstwach transportowych  i gospodarki magazynowej.  Zgłoszenia pochodziły również z branż takich jak: górnictwo i wydobywanie; administracja publiczna, obrona narodowa i obowiązkowe zabezpieczenia społeczne; opieka zdrowotna i pomoc społeczna; dostawa wody, gospodarowanie ściekami i odpadami oraz działalność związana z rekultywacją.

Wśród 72 zgłoszonych przez organizacje związkowe żądań aż 63 dotyczyły warunków płacy. Przykładowe postulaty związkowców po: podwyższenie wynagrodzenia od 400 zł do 1556 zł miesięcznie; wypłata dodatkowego świadczenia każdemu pracownikowi  na święta (Święta Wielkanocne, Święta Bożego Narodzenia), wypłacenie nagrody z zysku; wypłata dodatkowego świadczenia w kwocie 5000 zł do czerwca 2023 r., wprowadzenie systemowego wieloletniego planu wzrostu wynagrodzeń.

Przedmiotem sporów zbiorowych zgłoszonych w roku 2022 r. u pracodawców były głównie kwestie wzrostu wynagrodzeń związane z koniecznością właściwego zabezpieczenia pracowników przed skutkami wzrostu cen. Kwoty wskazywane w postulatach płacowych wahały się pomiędzy 400 zł (netto) a 1.500 zł (netto), przy czym pojawiały się również żądania wypłat jednorazowych mających na celu pokrycie rosnących kosztów utrzymania – podsumowują autorzy „Sprawozdania z działalności Okręgowego Inspektoratu w Gdańsku w 2022 roku.

Pojedyncze żądania organizacji związkowych zgłaszanych wobec pracodawców dotyczyły warunków pracy: zapewnienie odzieży roboczej lepszej jakości, częstego jej prania, wymiana odzieży na odzież roboczą lepszej jakości; zwiększenia liczby pracowników. Jeden postulat dotyczył zasilenia funduszu socjalnego.

Były również spory zbiorowe dotyczące praw i wolności związkowych, a konkretnie zaprzestania szykanowania związku zawodowego.

W roku 2022 powiadomiono o zakończeniu 4 sporów zbiorowych. W zawiadomieniach zawarto jedynie informację o podpisaniu porozumienia przewidującego wzrost wynagrodzeń.

Przedmiotem sporów zbiorowych zgłoszonych w roku 2022 r. u pracodawców były głównie kwestie wzrostu wynagrodzeń związane z koniecznością właściwego zabezpieczenia pracowników przed skutkami wzrostu cen. Kwoty wskazywane w postulatach płacowych wahały się pomiędzy 400 zł (netto) a 1.500 zł (netto), przy czym pojawiały się również żądania wypłat jednorazowych mających na celu pokrycie rosnących kosztów utrzymania.

Niezależnie od postulatów płacowych, które były zgłaszane we wszystkich informacjach o zawiązaniu się sporu zbiorowego, w kilku przypadkach wskazano inne pozapłacowe kwestie.

Małgorzata Kuźma

Źródło: Sprawozdanie z działalności Okręgowego Inspektoratu w Gdańsku w 2022 roku.

Zdjęcie: pexels.com

Region Gdański NSZZ „Solidarność”