Polacy są szczęśliwsi niż rok temu, choć do Finów nam daleko

Najszczęśliwszym krajem świata w 2023 roku jest Finlandia – tak przynajmniej wynika z raportu ONZ. Raport na temat poziomu szczęścia w poszczególnych krajach świata od dziesięciu lat sporządza działająca pod auspicjami ONZ organizacja Sustainable Development Solutions Network (SDSN).

Oczywiście, można zadać pytanie: jak zmierzyć poziom szczęścia? W określaniu poziomu szczęścia w badaniach przeprowadzonych na zlecenie ONZ przeanalizowano kilka czynników, między innymi: produkt krajowy brutto per capita; posiadanie osoby, na której można polegać w razie problemów; perspektywa przeżycia życia w zdrowiu psychicznym i fizycznym; swoboda w dokonywaniu życiowych wyborów; deklaracje dotyczące wspierania inicjatyw charytatywnych oraz stosunek do korupcji w danym kraju.

Najszczęśliwsze kraje

W tegorocznym rankingu, w którym wzięło udział 137 krajów, pierwsze miejsce zajęła Finlandia, zresztą szósty rok z kolei. Na drugim miejscu znalazła się Dania, a na trzecim Islandia. Czwarte miejsce otrzymał Izrael, a następne były: Holandia, Szwecja, Norwegia. Jak widać, czołówka szczęśliwych krajów to przede wszystkim kraje skandynawskie.

Polska w górę

Polska w rankingu szczęśliwości zajmuje dopiero 39. miejsce. Ale jest to o dziewięć pozycji lepiej niż rok temu, kiedy to zajmowaliśmy 48. miejsce. A więc spory awans.

Przed nami znalazły się takie kraje europejskie, jak: Malta, Włochy, Hiszpania, Estonia i Słowacja. Nasz kraj wyprzedził natomiast między innymi: Łotwę, Cypr, Chorwację, Węgry, Portugalie, Grecję i Bułgarię, a spoza Europy: Japonię, Tajlandię czy Koreę Południową.

Mniej mają szczęścia

Według rankingu ONZ najmniej szczęśliwi są mieszkańcy Afganistanu (137. pozycja), przed nimi są Libańczycy (136.), mieszkańcy Sierra Leone i Zimbabwe (106.). Spośród krajów europejskich najniżej plasuje się Ukraina – 92. pozycja.

Pierwszy Światowy Raport Szczęścia został opublikowany dziesięć lat temu, również dekadę temu Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych przyjęło rezolucję, ogłaszając 20 marca Międzynarodowym Dniem Szczęścia.

„Kiedy oceniamy społeczeństwo, sytuację lub politykę, nie powinniśmy patrzeć tylko na przeciętne szczęście, jakie ono przynosi (także dla przyszłych pokoleń). Przyjrzyjmy się przede wszystkim skali nieszczęścia (tj. niskiego zadowolenia z życia), jakie się z tym wiąże. Aby zapobiec nieszczęściu, rządy i organizacje międzynarodowe powinny ustanowić prawa, takie jak te zawarte w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka Organizacji Narodów Zjednoczonych (UDHR). Powinny również rozszerzyć cele zrównoważonego rozwoju, tak aby wspólnie uwzględniały wymiar dobrobytu i polityki ochrony środowiska, aby zapewnić szczęście przyszłym pokoleniom. Te prawa i cele są niezbędnymi narzędziami zwiększania ludzkiego szczęścia i zmniejszania nędzy teraz i w przyszłości” – czytamy we wstępie do Światowego Raportu Szczęścia na rok 2023.

Małgorzata Kuźma

Zdjęcia: Pexels.com, unsdsn.org

Region Gdański NSZZ „Solidarność”

Projekt otrzymał dofinansowanie z Norwegii poprzez Fundusze Norweskie 2014-2021, w ramach programu „Dialog społeczny – godna praca”.

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej