Nobel za płacę minimalną

Co roku, przy okazji dyskusji nad poziomem płacy minimalnej, pracodawcy i zależne od nich media prowadzą narrację, że podniesienie płacy minimalnej przełoży się na wzrost bezrobocia. Ostatnie lata pokazały, że takie opinie nie są prawdziwe. W Polsce mimo rosnącej płacy minimalnej, bezrobocie utrzymuje się na niskim poziomie. Tegoroczna nagroda Nobla z ekonomii potwierdza tezę, że wzrost płacy minimalnej nie wpływa negatywnie na poziom zatrudnienia.

W tym roku nagrodą Nobla w dziedzinie ekonomii uhonorowano trzech amerykańskich naukowców za badania, które między innym dotyczyły relacji między podwyżkami płacy minimalnej a wzrostem zatrudnienia.

Zwycięzcami zostali David Card z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley; Joshua Angrist z Massachusetts Institute of Technology; oraz Guido Imbens z Uniwersytetu Stanforda.

Królewska Szwedzka Akademia Nauk powiedziała, że ta trójka „całkowicie przekształciła pracę empiryczną w naukach ekonomicznych”.

Pierwszy z nagrodzonych (połowa nagrody Nobla) David Card przeprowadził badania, których celem było wykazanie, jakie skutki dla zatrudnienia ma podniesienie płacy minimalnej. Obiektem prac ekonomisty była sieć restauracje w New Jersey i we wschodniej Pensylwanii.

1 kwietnia 1992 r. płaca minimalna w New Jersey wzrosła z 4,25 do 5,05 USD za godzinę. David Card przeprowadziliśmy ankietę wśród 410 restauracji typu fast food w New Jersey i Pensylwanii przed i po wzroście płacy minimalnej. Porównał on zmianę płac, zatrudnienie i ceny w sklepach w New Jersey w stosunku do sklepów w Pensylwanii, gdzie płaca minimalna pozostawała na stałym poziomie 4,25 USD za godzinę. Okazało się wbrew przewidywaniom, że wzrost płacy minimalnej zmniejszy zatrudnienie, w restauracjach gdzie wrosły wynagrodzenia nie nastąpiło zwalnianie pracowników, a wręcz przeciwnie. W stosunku do barów szybkiej obsługi w Pensylwanii, restauracje fast food w New Jersey zwiększyły zatrudnienie o 13 proc.

David Card wraz ze swoim współpracownikiem Alan Krueger (nie żyjący) odkryli, że w przeciwieństwie do poprzednich badań, wzrost płacy minimalnej nie miał wpływu na poziom zatrudnienia.

Połowę tegorocznej nagrody zdobyli Joshua Angrist z Massachusetts Institute of Technology oraz Guido Imbens z Uniwersytetu Stanforda, którzy opracowali zagadnienia metodologiczne, które pozwalają ekonomistom wyciągać wnioski na temat przyczyny i skutku, nawet jeśli nie mogą prowadzić badań według ścisłych metod naukowych.

Nagroda obejmuje złoty medal i 10 milionów koron szwedzkich, czyli nieco ponad 1 milion dolarów.

Małgorzata Kuźma

Ilustracja: facebook.com

Region Gdański NSZZ „Solidarność”

Projekt otrzymał dofinansowanie z Norwegii poprzez Fundusze Norweskie 2014-2021, w ramach programu „Dialog społeczny – godna praca”

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej