Młodzi chcą przede wszystkim dobrze zarabiać

56,8 proc. młodych Polaków na pierwszym miejscu stawia wysokie zarobki – wynika z tegorocznych badań przeprowadzonych wspólnie przez PwC Polska, Well.hr i Absolvent Consulting. To już trzecia edycja raportu „Młodzi Polacy na rynku pracy”.

Jeszcze rok temu na pierwszym miejscu młodzi pracownicy stawiali przede wszystkim na możliwość zdobycia doświadczenia zawodowego, a dwa lata wcześniej większość poszukiwała pracy z przyjazną atmosferą.

Od trzech lat PwC Polska, Well.hr i Absolvent Consulting zadają studentom i absolwentom uczelni wyższych pytania dotyczące zarówno zarobków, jak i najważniejszych i najtrudniejszych do zaakceptowania warunków pracy.

Mimo różnych problemów dotykających polską gospodarkę widać, że wciąż mamy do czynienia z rynkiem pracownika, co się objawia w optymizmie młodych ludzi. I tak 64,2 proc. badanych przez PwC młodych Polaków stwierdziło, że w porównaniu z ubiegłym rokiem, ich szanse na rynku pracy się poprawiły. Tylko 17 proc. młodych uważa, że ich szanse na rynku pracy uległy pogorszeniu, natomiast 18,7 proc. – że są takie same jak przed rokiem.

Jest to najlepszy wynik w dotychczasowych trzyletnich badaniach. I to pomimo pojawienia się na rynku sporej grupy pracowników z Ukrainy. Wynika to zapewne z faktu, że w badaniu uczestniczyli ludzie wykształceni lub zdobywający wykształcenie. Na pytanie „Czy wojna w Ukrainie wpłynęła na ich szanse na rynku pracy?” 37 proc. młodych Polaków co prawda odpowiedziało, że tak, ale prawie tyle samo, że nie, natomiast 27 proc. studentów nie ma w tej sprawie zdania. Co ważne, brak jest zagrożenia ze strony ukraińskich pracowników, stwierdzają młodzi ludzie, którzy już znaleźli zatrudnienie.

Młodzi wykszatłceni ludzie chcą przede wszystkim dobrze zarabiać (56,8 proc.), ale cenią sobie także dodatkowo inne benefity i udogodnienia proponowane przez potencjalnego pracodawcę. I tak, elastyczne godziny pracy to ważny benefit dla 37,2 proc. badanych młodych ludzi, więcej bo 41,5 proc. chciałoby mieć możliwość pracy zdalnej. Dla ponad 37 proc. ważny jest dostęp do szkoleń. Co czwarty z badany chciałby, aby pracodawca zapewnił mu ubezpieczenie zdrowotne, a co trzeci dostęp do prywatnej opieki medycznej. Mile widziane byłyby również dodatkowe dni płatnego urlopu oraz krótszy tydzień pracy.

Ciekawe jest także postrzeganie sukcesu zawodowego. Dla 24,9 proc. za sukces uznaliby gdyby praca, którą wykonują, pokrywała by się z ich pasją. Dla 21,7 procent sukces związany jest z wysokimi zarobkami. 15,8 proc. młodych chciałoby mieć poczucie sensu pracy. Prawie co 10 pracownikowi marzy się praca połączona z podróżowaniem, 8 proc. chciałoby być ekspertami, a tylko dla 7,6 proc. sukces to prowadzenie własnej firmy.

A jak młodzi ludzie postrzegają cechy, które w przyszłości będą najbardziej cenione na rynku pracy? Aby poradzić sobie w szybko zmieniającym się świecie trzeba być otwartym i mieć umiejętność szybkiej adaptacji do nowych warunków, łączyć różne umiejętności, szybko uczyć się nowych rzeczy, szczególnie z obszaru IT.

Małgorzata Kuźma

Badanie realizowane było za pomocą ankiety online w marcu i kwietniu 2022 roku na próbie 3 207 respondentów. W analizie uwzględnione zostały odpowiedzi osób do 27 r.ż. (N=2 023).

Zdjęcie: pexels.com/fauxels

Region Gdański NSZZ „Solidarność”

Projekt otrzymał dofinansowanie z Norwegii poprzez Fundusze Norweskie 2014-2021, w ramach programu „Dialog społeczny – godna praca”.

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej