Dla Polaków pracujących w Norwegii

Norweska Inspekcja Pracy razem z policją, inspekcją podatkową oraz Norweskim Urzędem Imigracyjnym utworzyła specjalne centrum obsługi dla pracowników spoza Norwegii (SUA). Centra pomocy znajdują się w Oslo i w czterech innych miastach w Norwegii. W dostępnych na portalu pięciu językach, w tym po polsku, pracownik zagraniczny otrzyma niezbędne informacje dotyczące np. otrzymania zaświadczenia o rejestracji czy zezwolenia na pobyt.

Jeżeli obcokrajowiec ma pytania dotyczące warunków pracy np. umowy o pracę, godzin pracy lub warunków pracy może zwrócić się do Norweskiej Inspekcji Pracy (Arbeidspilsynet).

„Pracowniku, witaj w Norwegii. To bardzo ważne, abyś znał swoje prawa i obowiązki w pracy. Tutaj znajdziesz istotne informacje”. W ten sposób wita pracowników z Polski Norweska Inspekcja Pracy na swojej stronie internetowej. Na tej stronie znajdują się prawa pracowników zagranicznych, i tak na przykład pracownik w Norwegii ma między innymi prawo do pisemnej umowy o pracę, płacy minimalnej w wybranych branżach, urlopu i wynagrodzenia urlopowego, płacy za nadgodziny lub czasu wolnego, jeśli pracuje w nadgodzinach a także do karty HMS (BHP), jeśli pracuje w branży budowlanej lub sprzątającej.

Inną przydatną dla pracowników zagranicznych stroną internetową jest strona Praca w Norwegii. Oficjalny przewodnik: workinnorway.no. Co ciekawe, na tej stronie w zakładce „przydatne informacje o pracy i życiu w Norwegii” znajduje się informacja o możliwości uzyskania pomocy od związków zawodowych oraz link do strony informującej o najważniejszych norweskich centralach związkowych. Niestety, na stronach polskich instytucji zajmujących się rynkiem pracy takich informacji nie uzyskamy.

(mk)

Region Gdański NSZZ „Solidarność”

Projekt otrzymał dofinansowanie z Norwegii poprzez Fundusze Norweskie 2014-2021, w ramach programu „Dialog społeczny – godna praca”

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej