Na czym polega unijna strategia na rzecz bioróżnorodności 2030?

Unijna strategia na rzecz bioróżnorodności 2030 ma pomóc odbudować różnorodność biologiczną Europy do 2030 r. To byłby pozytywny impuls dla ludzi, klimatu i dla planety.

Działania określone w strategii obejmują:

  • rozszerzenie chronionych obszarów lądowych i morskich w Europie
  • odtwarzanie zdegradowanych ekosystemów poprzez ograniczenie stosowania i szkodliwości pestycydów
  • zwiększenie finansowania działań i lepsze monitorowanie postępów.

W październiku 2020 r. Rada ds. Środowiska przyjęła konkluzje o bioróżnorodności. Zatwierdziła w nich cele unijnej strategii bioróżnorodnościowej na 2030 r.

Państwa członkowskie uznały potrzebę zwiększenia wysiłków poprzez zajęcie się bezpośrednimi i pośrednimi czynnikami wpływającymi na różnorodność biologiczną i utratę przyrody oraz ponowiły apel o pełne uwzględnienie celów dotyczących różnorodności biologicznej w innych sektorach, takich jak rolnictwo, rybołówstwo i leśnictwo.

Bioróżnorodność to fundament życia. Jest niezbędna ludziom z powodów środowiskowych i klimatycznych. Pomaga chronić zdrowie i podtrzymywać funkcjonowanie gospodarki. Zanika jednak w zastraszającym tempie: według naukowców liczba codziennie wymierających gatunków sięga 200.

UE i jej państwa członkowskie chcą, by od 2030 r. bioróżnorodność w UE zaczęła się odbudowywać. W strategii bioróżnorodności 2030 zobowiązały się utworzyć sieć dobrze zarządzanych obszarów chronionych, na którą złoży się co najmniej 30% unijnych terenów lądowych i morskich. Strategia to kluczowy element europejskiego zielonego ładu.

W konkluzjach z października 2020 r. Rada potwierdziła, że UE jest zdeterminowana dać przykład, podejmując problem globalnego kryzysu bioróżnorodnościowego i współtworząc nowe ambitne globalne ramy w tej dziedzinie na konferencji ONZ w sprawie różnorodności biologicznej w 2021 r.

UE wyraziła zadowolenie z zobowiązania politycznego ujętego w deklaracji z Kunmingu przyjętej podczas obrad wysokiego szczebla konferencji stron konwencji o różnorodności biologicznej w październiku 2021 r. UE postrzega tę deklarację jako dobry punkt wyjścia do osiągnięcia ambitnych globalnych celów w zakresie bioróżnorodności.

Bioróżnorodność zapewnia ludziom żywność, wodę pitną i czyste powietrze. Od niej zależy też równowaga w przyrodzie. Jest niezbędna dla środowiska i dla przeciwdziałania zmianie klimatu. Jest także istotna dla naszego zdrowia i zapobiegania rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych.

Bioróżnorodność jest również ważna dla gospodarki. Według Światowego Forum Ekonomicznego prawie połowa światowego PKB (ok. 40 bln EUR) zależy od środowiska naturalnego i jego zasobów. Wysoce uzależnione od przyrody są największe sektory: budownictwo, rolnictwo i przemysł spożywczy, które razem generują w ramach światowej gospodarki blisko 7,3 bln EUR. Dlatego zdrowe ekosystemy są też nieodzowne w odbudowie gospodarczej po pandemii Covid-19.

Ludzkie działania wywołujące zanieczyszczenie, zmiany w habitatach oraz zmianę klimatu wywierają presję na gatunki i ekosystemy. Zdaniem naukowców 1 mln gatunków roślin, owadów, ptaków i ssaków na całym świecie jest obecnie zagrożonych wyginięciem: liczba codziennie wymierających gatunków sięga 200.

Źródło: https://www.consilium.europa.eu/pl/policies/green-deal/

Źródło: https://www.consilium.europa.eu/pl/policies/biodiversity/

Region Gdański NSZZ „Solidarność”

Projekt otrzymał dofinansowanie z Norwegii poprzez Fundusze Norweskie 2014-2021, w ramach programu „Dialog społeczny – godna praca”.

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej