Na czym polega Kampania informacyjna dla pracowników sezonowych w UE?
W celu podniesienia świadomości obywateli UE nt. ich praw podczas wykonywania pracy sezonowej za granicą na terenie UE, Europejski Urząd ds. Pracy (ELA) rozpoczął specjalną kampanię informacyjną na ten temat. W kampanię włączyła się także Europejska Sieć Służb Zatrudnienia – EURES w całej UE. Działania sieci EURES w Polsce prowadzone są na poziomie lokalnym, regionalnym i krajowym.
Pracownicy sezonowi są wyjątkowo narażeni na różnego rodzaju nadużycia w związku z np.:
- nieznajomością języków obcych,
- przepisów prawa pracy,
- zabezpieczenia społecznego czy BHP.
Często nie znają procedur odwoławczych w państwie zatrudnienia. Z tego powodu niechętnie z nich korzystają, również w obawie przed kontrolami ze strony władz lokalnych. Zdarzają się bowiem przypadki zatrudniania pracowników sezonowych niezgodnie z prawem.
Okres pandemii COVID-19 spotęgował ww. problemy. Praca sezonowa w rolnictwie, sadownictwie, przy zbiorze warzyw, kwiatów czy innych płodów rolnych jest pracą często w warunkach sanitarnych, które zwiększają ryzyko zarażenia się wirusem SARS-CoV-2.
Celem kampanii jest m.in:
- wskazanie sposobów poszukiwania bezpiecznej pracy sezonowej w państwach członkowskich UE,
- zachęcanie do skorzystania z usług sieci EURES jako źródła bezpiecznej pracy oraz przydatnych informacji z zakresu warunków pracy w państwach członkowskich UE,
- popularyzacja przepisów prawa pracy i zabezpieczenia społecznego oraz konieczności ich stosowania,
- wskazanie instytucji, adresów stron internetowych, organizacji w których można uzyskać wsparcie,
- uświadomienie istnienia unijnych i krajowych przepisów prawnych, które regulują pracę sezonową oraz prawa i obowiązki pracowników i pracodawców – istnieje obowiązek ich przestrzegania w celu zapewnienia bezpiecznej i uczciwej pracy dla wszystkich,
- przekazanie, że mobilni pracownicy sezonowi mają prawo do sprawiedliwych, bezpiecznych warunków pracy, w tym do zasady zachowania bezpiecznej odległości oraz dostępu do środków higieny podczas pracy w innym państwie UE, na równi z pracownikami lokalnymi i na podstawie tych samych praw pracowniczych i socjalnych.
Adresaci kampanii informacyjnej to: pracownicy sezonowi oraz pracodawcy, którzy ich zatrudniają.
W Polsce kampania w ramach EURES jest prowadzona przez powiatowe i wojewódzkie urzędy pracy oraz wojewódzkie komendy Ochotniczych Hufców Pracy (OHP). Koordynatorem kampanii w ramach EURES jest Departament Rynku Pracy w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii (koordynacja działań urzędów pracy i OHP).
Działania mają zasięg krajowy, regionalny i lokalny i skupiają się na prowadzeniu działań informacyjnych i komunikacyjnych na rzecz polskich bezrobotnych i poszukujących pracy, którzy są zainteresowani pracą sezonową w państwach członkowskich UE/EFTA głównie w branży rolno-spożywczej.
Kampania informacyjna realizowana jest poprzez organizowanie spotkań informacyjnych, warsztatów, webinariów, spotkań online, dni doradczych, dni otwartych, opracowywaniu artykułów, tworzenie dedykowanych spotów radiowych, publikacji tekstów w Internecie – strony i portale internetowe, media społecznościowe, przygotowywanie wywiadów, audycji radiowych, publikacji artykułów w prasie regionalnej i lokalnej.
W Internecie działania kampanii informacyjnej nt. pracy sezonowej w UE można obserwować pod dwoma hashtagami:
#Rights4AllSeasons – główny hashtag kampanii informacyjnej
#EURESeasonalWorks – hashtag działań w ramach kampanii informacyjnej w ramach sieci EURES.
Harmonogram kampanii
- Kampania informacyjna nt. pracy sezonowej w UE prowadzona jest od 15 czerwca do października 2021 r. przez Europejski Urząd ds. Pracy
- Sieć EURES dołączyła do kampanii 7 lipca 2021 r.
- Polska sieć EURES rozpoczęła swoje działania 19 lipca 2021 r.
- W terminie 20-24 września 2021 r. we wszystkich państwach członkowskich UE odbędzie się tzw. Week of Action / Tydzień Działania. W tym czasie zaplanowane jest zintensyfikowanie wydarzeń w Polsce w ramach kampanii.
Kampania informacyjna nt. pracy sezonowej w UE jest finansowana w ramach środków własnych Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii, wojewódzkich i powiatowych urzędów pracy i jednostek OHP.
Projekt otrzymał dofinansowanie z Norwegii poprzez Fundusze Norweskie 2014-2021, w ramach programu „Dialog społeczny – godna praca”.