Kiedy obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Mediacji?

Międzynarodowy Dzień Mediacji (Conflict Resolution Day) to ogólnoświatowe święto służące popularyzacji wiedzy związanej z metodami pokojowego rozwiązywania konflików (arbitrażu, mediacji, koncylidacji etc.).

Święto zainicjowała amerykańska organizacja Association for Conflict Resolution (ACR) w 2005 roku, ustanawiając je na 20 października.

Przedstawiane przez zarząd stowarzyszenia cele przyświecające idei stworzenia święta mediacji:

  • promowanie wiedzy związanej z mediacją, arbitrażem, koncylidacją i innymi pokojowymi  metodami rozwiązywania konfliktów;
  • promowanie idei mediacji jako skutecznego narzędzia rozwiązywania sporów  w szkołach, rodzinach, zakładach pracy, instytucjach władzy;
  • przedstawienie korzyści płynących ze skorzystania z pokojowych metod rozwiązywania konfliktów;
  • doprowadzenie do ogólnoświatowej współpracy organizacji zainteresowanych obchodami święta.

 Proponowane przez ACR logo święta przedstawia drzewo, jako symbol rozwoju wpisanego w ideę pokojowego rozwiązywania sporów: „tak jak z nasion, które zasadzisz, pewnego dnia wyrośnie drzewo, tak pewnego dnia zaowocuje wysiłek, który włożysz w próbę pojednania”.

W 2006 roku zarząd ACR wprowadził zmiany, wyznaczając na dzień obchodów trzeci czwartek października. Biorące udział w Międzynarodowym Dniu Mediacji organizacje z całego świata przestrzegają tego terminu do dziś. Z roku na rok rośnie liczba państw przyłączających się do celebracji święta.

Źródło: https://www.mediator.org.pl/Miedzynarodowy_Dzien_Mediacji/16/index.htm l

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej