Jakie ulgi przysługują za oddanie osocza?

2 dni wolne od pracy za oddanie osocza ozdrowieńca to nowe uprawnienie pracownicze. Podstawa prawna to ustawa z dnia 21 stycznia 2021 r. o zmianie ustawy covidowej.

Osocze mogą oddać osoby, które były zakażone koronawirusem (SARS-CoV-2) bądź chorowały na COVID-19 i wyzdrowiały, w efekcie czego w ich krwi znajdują się przeciwciała. Osocze mogą oddawać osoby w wieku od 18 do 65 lat, które wyzdrowiały z COVID-19 i miały chorobę potwierdzoną testami. Mogły przejść ją nawet bezobjawowo.

Zgodnie z opublikowaną 25 stycznia ustawą z dnia 21 stycznia 2021 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw, osoby, które oddadzą osocze, będą mogły skorzystać z kilku przywilejów:

• 2 dni wolne od świadczenia pracy dla Honorowych Dawców Osocza i Honorowych Dawców Krwi – w dniu oddania krwi i w dniu następnym,
  • ograniczona czasowo ulga za transport kolejowy (33%) – którzy oddali co najmniej 3 donacje krwi pełnej lub osocza po chorobie COVID-19 (6 miesięcy od dnia wystawienia zaświadczenia),
  • ograniczone czasowo prawo do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej i usług farmaceutycznych (12 miesięcy od dnia wystawienia zaświadczenia),
  • ulga PIT – osocze krwi to darowizna, którą można odliczyć od podatku.

Dokumentem poświadczającym uprawnienia jest:

• w przypadku dwóch dni wolnych od pracy – zaświadczenie wydane przez regionalne centrum, Wojskowe Centrum lub Centrum MSWiA;
  • w przypadku ulgowych przejazdów – zaświadczenie potwierdzające co najmniej 3 donacje wydane przez regionalne centrum, Wojskowe Centrum lub Centrum MSWiA.

Dwudniowe zwolnienie od pracy z tytułu oddania osocza jest zwolnieniem z zachowaniem prawa do wynagrodzenia, a więc jest to absencja płatna. Dwa dni wolne od pracy przysługują wyłącznie w przypadku ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii.

Źródło: https://kadry.infor.pl/urlopy/zwolnienia-od-pracy/5183379,2-dni-wolne-od-pracy-za-oddanie-osocza.html