Jakie są zwierzęce style negocjacji?

Prowadząc rozważania o stylach negocjowania mamy na myśli najczęściej podział na styl miękki, twardy i rzeczowy. Zdecydowanie rzadziej spotyka się inne klasyfikacje, tu dla przykładu zwierzęce.

  • Orzeł

Styl orła to styl dominujący, bezpośredni, zorientowany na wyniki. Orły podejmują szybkie decyzje i są skoncentrowane na wynikach procesu negocjacyjnego znaczenie bardziej niż na atmosferze czy relacjach z partnerami negocjacyjnymi.

  • Papuga:

Papuga jest optymistyczna, żeby nie powiedzieć entuzjastyczna. Jest mocno zorientowana na grupę i na relacje. Papugi czerpią radość z negocjowania albo bardziej z relacji z ludźmi. Są energiczne i pełne humoru.

  • Sowa:

Ten styl reprezentują negocjatorzy skrupulatni, uważni, przywiązani do szczegółów i kierujący się przede wszystkim logiką. Sowa jest sumienna i zorganizowana. Zadaje pytania bardziej po to by rozwiać swoje wątpliwości niźli by zrozumieć punkt widzenia oponentów.

  • Gołąb:

Gołąb to symbol pokoju i porozumienia. Można zatem zgadnąć, że osoby reprezentujące ten styl są wyrozumiałe, cierpliwe i otwarte na argumenty i potrzeby drugiej stron. Gołębie są dobrymi słuchaczami, mocno zorientowanymi na relacje. warto zaznaczyć, że styl gołębia charakteryzuje też konsekwencja w poszukiwaniu obopólnie satysfakcjonujących uzgodnień.

  • Lis i jeż

Jeż jest nieustępliwy, zawzięty, skoncentrowany na celu. Ma tzw. wyczucie kierunku. Podczas gdy lis jest koleżeński, otwarty, kreatywny i posiada tzw. wrażliwość na otoczenie.

Amerykańscy negocjatorzy stosują najczęściej styl jeża. Prą do przodu, nie tracą czasu na budowanie relacji, zależy im tylko na szybkim osiągnięciu celu, czyli wynegocjowaniu najlepszych warunków, podpisaniu umowy i jej wdrożeniu.

Negocjatorzy reprezentujący kraje arabskie używają najczęściej stylu lisa. Najlepszym przykładem niech będzie sprzedawca dywanów, który wręcz osacza swojego potencjalnego klienta. Zaprasza na herbatę, zadaje mnóstwo pytań, podsuwa różne wzory, zachwala swój towar i przede wszystkim buduje pewien rodzaj relacji.

Oba style negocjowania – lis i jeż, mają swoje dobre i złe strony, zatem najsprawniejsi negocjatorzy są w stanie połączyć determinację jeża z umiejętnościami przystosowawczymi lisa.

Analizując zwierzęce style negocjacji nie da się niestety wskazać tego najlepszego, do zastosowania zawsze i w każdych warunkach.

Dużo zależy od tego co jest przedmiotem negocjacji, z kim przyszło nam negocjować, ile mamy czasu na osiągniecie porozumienia.

Ważne jest jednak by zidentyfikować styl reprezentowany przez drugą stronę i dostosować swój styl negocjowania do ww. okoliczności

Źródło: https://poradniknegocjatora.pl/zwierzece-style-negocjacji/

Źródło: https://poradniknegocjatora.pl/style-negocjowania-lis-i-jez/

Region Gdański NSZZ „Solidarność”

Projekt otrzymał dofinansowanie z Norwegii poprzez Fundusze Norweskie 2014-2021, w ramach programu „Dialog społeczny – godna praca”.

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej