Jakie korzyści płyną z benefitów pracowniczych?

Oprócz standardowego wynagrodzenia, benefity pracownicze mają motywować do pracy i umilać czas spędzony w pracy i poza nią. Owocowe piątki, karnety sportowe czy pakiety medyczne stają się standardem w wielu firmach.

Benefity pracownicze są to pozapłacowe dodatki do wynagrodzenia, które mają na celu przyciągnięcie nowych pracowników oraz zatrzymanie już zatrudnionych. Wiele firm prześciga się w pomysłach na uatrakcyjnienie swojej oferty. Cel jest jednak jeden – zwiększyć wydajność pracowników.

W doborze benefitów pracowniczych ważna jest różnorodność, aby móc sprostać potrzebom jak największej liczby osób. Pracownicy bardziej aktywni fizycznie chętnie skorzystają z karnetu sportowego, inni natomiast wolą zjeść bezpłatny obiad w pracy.

Takie urozmaicenia są nie tylko dużym udogodnieniem i pewnego rodzaju nagrodą dla osób zatrudnionych, ale też stanowią duży wyróżnik danej firmy na tle innych, który może przyciągnąć nowych pracowników.

Zapewnianie atrakcyjnych benefitów dla pracowników to dobra praktyka związana z budowaniem wizerunku firmy. Dobra atmosfera w pracy sprawia, że pracownicy wiążą się emocjonalnie ze swoją firmą, co może wpływać na większe zaangażowanie w rozwój przedsiębiorstwa. Dzięki benefitom zmniejszają się również koszty firmy związane z rekrutacją, ponieważ pracownik rzadziej myśli o zmianie pracy. Dodatki pozapłacowe podwyższają atrakcyjność danej oferty pracy, nie generując przy tym dużych kosztów dla firmy.

Pracownicy to najważniejsze zasoby każdej firmy, a benefity pracownicze to dobra odskocznia od codziennego stresu. Przede wszystkim wpływają na samopoczucie pracowników. W zależności od rodzaju benefitu, pracownik ma możliwość oderwania się na chwilę od obowiązków służbowych lub zrelaksowania po pracy. Wypoczęty pracownik jest dużo wydajniejszy w pracy, co jednocześnie zwiększa jego motywację.

Wiele firm oferuje różne benefity, aby zadowolić jak największą liczbę swoich pracowników. Do najpopularniejszych należą:

• pakiety prywatnej opieki medycznej,
  • karnety sportowe,
  • kursy językowe,
  • bezpłatne lub dofinansowane posiłki w pracy,
  • karty podarunkowe,
  • bilety na wydarzenia kulturowe,
  • zdrowe przekąski w pracy.

Oprócz benefitów, z których można korzystać poza godzinami pracy, wiele firm wdraża formy aktywności, które wpisane są w standardowy dzień pracy, np. tenis stołowy, gry komputerowe, masaż na specjalnym fotelu masującym.

Największe korporacje stosują często nietypowe benefity pracownicze. Ich oferta jest praktycznie nieograniczona. Do najciekawszych należą:

• pokój na drzemkę w godzinach pracy,
  • serwis sprzątający w domu pracownika,
  • bezpłatne usługi kosmetyczne,
  • dodatkowy dzień wolny na urodziny,
  • możliwość zabrania do pracy swojego czworonoga,
  • nagrody pieniężne lub rzeczowe za zgubienie zbędnych kilogramów.

Źródło: https://www.gowork.pl/poradnik/rozwoj-osobisty/benefity-pracownicze-i-ich-wplyw-na-motywacje/

Źródło: https://kadry.infor.pl/5728895,benefity-pracownicze-czyli-co-nas-motywuje-w-pracy.html

Region Gdański NSZZ „Solidarność”