Jaka jest sytuacja młodych matek na rynku pracy?

Aktywność zawodowa oraz posiadanie potomstwa są czynnikami decydującymi o obciążeniu, jakie odczuwają kobiety. Szczególnie dotyczy to młodych matek, gdyż opieka nad małymi dziećmi jest bardzo absorbująca. Zajmowanie się dziećmi zajmuje kobietom około trzykrotnie więcej czasu niż mężczyznom.

Jako „młodą” określić można tę matkę, która swoje pierwsze dziecko urodziła w wieku 20-24 lat. Należy jednak zwrócić uwagę, iż wiek urodzenia pierwszego potomka przesuwa się obecnie do 25-29 lat.

Przerwa w pracy związana z urodzeniem dziecka ma ogromny wpływ na aktywność zawodową matki, często powoduje przerwę w życiorysie zawodowym oraz wpływa na dezaktualizację wiedzy wykorzystywanej przy wykonywaniu pracy. To z kolei powoduje narastający lęk oraz frustrację, a w konsekwencji brak powrotu na rynek pracy lub też powrót nieudany, nieradzenie sobie. Ważne jest więc, aby kobiety miały zagwarantowane rozwiązania pozwalające im na efektywne wypełnianie obowiązków w pracy.

W odniesieniu do oceny matek jako pracowników można znaleźć zarówno pozytywne, jak i negatywne opinie pracodawców. Do pozytywnych cech matek zalicza się: większą odpowiedzialność za wykonywaną pracę, lepszą organizację czasu pracy, lepsze radzenie sobie ze stresem, dystans do pracy, stabilność emocjonalną, kreatywność, cierpliwość oraz empatię. Wśród cech negatywnych natomiast wymieniono: większą absencję w pracy oraz ograniczoną dyspozycyjność, jak również mniejsze znaczenie pracy w życiu z powodu ważności sfery rodzinnej.

Do działań mających na celu ułatwienie godzenia pracy i życia rodzinnego, stosowanych przez pracodawców na gruncie polskim można zaliczyć:

• możliwość pracy w indywidualnym czasie pracy, wykonywanie części zadań w domu, obniżenie wymiaru czasu pracy (maksymalnie do 6 godzin dziennie), zachowanie pełnych przywilejów pracowniczych podczas urlopu macierzyńskiego
  • możliwość wykonywania telepracy przez kilka dni w tygodniu
  • możliwość korzystania przez kobiety przebywające w domu na urlopie macierzyńskim ze służbowego komputera z dostępem do Internetu oraz intranetu, jak również dostęp do służbowego telefonu
  • możliwość skorzystania ze specjalnych szkoleń, np. pokazujących, w jaki sposób zarządzać własnym czasem oraz jak radzić sobie ze stresem
  • elastyczny zakres obowiązków
  • stworzenie przedszkola przyzakładowego umożliwiającego opiekę nad dziećmi w godzinach pracy firmy (przedszkola państwowe bądź prywatne nie zawsze zapewniały opiekę w tych godzinach) oraz w wakacje
  • dodatkowe 30 dni płatnego urlopu wypoczynkowego.

Źródło materiały CIOP i PIB

Źródło: https://www.seka.pl/mlode-matki-na-rynku-pracy/

Region Gdański NSZZ „Solidarność”