Czym jest warwashing?

Określenie warwashing powstało jako kalka nazwy greenwashing przypisywanej działaniom, które jedynie pozornie służą trosce o środowisko naturalne, a w gruncie rzeczy są po prostu środkami marketingowymi. Warwashing trudniej jednak zdefiniować i uchwycić, dotyczy bowiem sytuacji nie tylko bardzo trudnej, ale też zupełnie nowej. Nie ulega jednak wątpliwości, że analogia istnieje – również w tym przypadku można znaleźć takie podmioty biznesowe, które podchodzą do kwestii pomocy ofiarom tragedii wojennych jedynie z perspektywy własnych korzyści: promocji i marketingu.

Bardzo ważny jest również kontekst, w jakim pojawia się pojęcie warwashingu. Choć biznes i ekonomia zawsze miały w obliczu wojny duże znaczenie, konflikt w Ukrainie jest pierwszym w naszym regionie, w który firmy angażują się na taką skalę. Bezprecedensowe jest też zaangażowanie globalnych przedsiębiorstw, które wycofują się z Rosji, rezygnując ze sprzedaży na rynku o niebagatelnym dla ich działalności znaczeniu. Jednak, jak zawsze w obliczu zjawisk masowych, pojawia się pewien odstający od reszty odsetek nieuczciwości.

Źródło: https://www.ican.pl/b/czym-jest-warwashing/PTuQgQXvw

Region Gdański NSZZ „Solidarność”

Projekt otrzymał dofinansowanie z Norwegii poprzez Fundusze Norweskie 2014-2021, w ramach programu „Dialog społeczny – godna praca”.

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej