Czym jest Antykryzysowa Tarcza Branżowa?

1. Czym jest Antykryzysowa Tarcza Branżowa?

Branże gastronomiczna, rozrywkowa, fitness i sprzedaży detalicznej otrzymają dalsze wsparcie w walce z kryzysem wywołanym pandemią. Przedsiębiorcy z tych branż będą mogli liczyć m.in. na zwolnienie z ZUS-u i świadczenia postojowe za listopad, a także dotacje w wysokości 5 tys. zł. Na ten cel ma zostać przeznaczone ponad 1,8 mld zł. To jednak nie koniec, bo rząd premiera Mateusza Morawieckiego pracuje nad kolejnymi rozwiązaniami, które pomogą uratować polskie przedsiębiorstwa i miejsca pracy. Szacuje się, że Tarcza Branżowa pomoże ok. 200 tys. firm oraz 372 tys. pracowników.

W ramach Tarczy Branżowej przedsiębiorcy mogą liczyć na dobrze znane instrumenty wsparcia. Wśród nich znajdują się:

• zwolnienie ze składek ZUS (za listopad) – w przypadku uzyskania przychodu w XI niższego o 40% rok do roku;
  • świadczenie postojowe (za listopad) – w przypadku uzyskania przychodu w X lub XI niższego o 40% rok do roku;
  • mała dotacja w wysokości 5 tys. Zł – w przypadku uzyskania przychodu w X lub XI niższego o 40% rok do roku;

Pracodawcy z branż najbardziej dotkniętych skutkami pandemii będą mieli odroczoną płatność zaliczek na PIT pobranych od ich pracowników. Wpłata zaliczek za październik, listopad i grudzień zostanie przesunięta o pół roku. Dzięki temu w tych 3 kluczowych miesiącach na kontach firm pozostanie 300 mln zł. Rozwiązanie zostanie wprowadzone stosownym rozporządzeniem.

Dodatkowo wydłużona zostanie możliwość skorzystania z już funkcjonujących form pomocowych. Przedsiębiorstwa, które wiosną nie spełniły warunków, a dopiero teraz po raz pierwszy odczuły pogorszenie sytuacji gospodarczej, mogą skorzystać z dofinansowania do wynagrodzeń, mikropożyczek i postojowego. Mają na to czas do 30 czerwca 2021.

Do tej pory przedsiębiorstwa z branż gastronomicznej, rozrywkowej, sportowej i sprzedaży detalicznej również były objęte rządowym wsparciem. W ramach dotychczasowego wsparcia Tarczy Finansowej PFR do 60  tys. firm, działających w tych sektorach trafiło 7,9 mld zł. W ramach Tarczy Antykryzysowej z tytułu zwolnień z ZUS-u i wypłat postojowego firmy te zyskały 2,9 mld zł.

Źródło: https://www.gov.pl/web/tarczaantykryzysowa/antykryzysowa-tarcza-branzowa–wsparcie-dla-firm-w-zwiazku-z-covid-19